Uprawa konopi szansą dla wielkopolskich rolników

Awatar użytkownika
Red
Gibony
Gibony
Posty: 679
Rejestracja: 21 sty 2010, o 13:34
Kontakt:

Uprawa konopi szansą dla wielkopolskich rolników

Post autor: Red » 26 sty 2010, o 12:34

Instytut Włókien Naturalnych opracował, WODR promuje

Znane są od niepamiętnych czasów. Jeszcze w latach 60. i 70. konopie włókniste uprawiano w Polsce na powierzchni około 28 tys. ha. W miarę jednak wprowadzania na rynek tańszych włókien syntetycznych powierzchnia upraw drastycznie zmalała. Istnieje szansa na powrót konopi włóknistych na wielkopolskie pola.

Wprowadzenie na rynek włókien syntetycznych nie było jedynym powodem ograniczenia upraw konopi w Świecie. Na plantacjach pojawiły się bowiem ich formy ze stosunkowo dużą zawartością substancji narkotycznych. Dlatego właśnie wprowadzono cały szereg ograniczeń w ich uprawie i restrykcji.

Szukanie nowych możliwości

Wymienione wyżej fakty spowodowały, że w wielu ośrodkach naukowych podjęto intensywne prace nad uzyskaniem form konopi o nieszkodliwej dla zdrowia zawartości substancji narkotycznych oraz wykorzystaniem tego surowca do celów pozawłókienniczych. Wcześniej bowiem włókna konopi wykorzystywano przede wszystkim do produkcji tzw. tkanin ciężkich, lin i powrozów. Dzisiejszy Instytut Włókien Naturalnych w Poznaniu (taką nazwę nosi od 1992 roku) ze swą 70-letnią tradycją nie mniej intensywnie włączył się w te prace.

Cenna słoma

Wyniki badań okazały się jednoznaczne. Słoma konopna stanowi cenny surowiec do produkcji wysokiej jakości długowłóknistej celulozy, z której przemysł papierniczy może wytwarzać doskonały papier banknotowy, czy papiery wartościowe, bibułkę papierosową i filtry do kawy

- Podjęcie uprawy konopi na większą skalę może być alternatywą zmniejszającej się lesistości wielu regionów naszego globu, w tym także terenów naszego kraju powiedział ,,Gazecie Poznańskiej'' prof. dr Ryszard Kozłowski. Zwrócił uwagę na fakt wynikający z badań, że uprawa konopi może być także wykorzystana w środowisku skażonym przez przemysł. Uwalnia ona bowiem z gleby szczególnie groźne dla środowiska metale ciężkie, w tym zwłaszcza kadm, ołów i rtęć.

Nieco innym, ale zdaniem naukowców, bardzo obiecującym zastosowaniem włókien naturalnych będzie produkcja kompozytów służących w przemyśle samochodowym. wiadomo, że są one lżejsze od stosowanych jeszcze niedawno włókien szklanych, a ponadto elastyczniejsze, co ma istotne znaczenie dla bezpieczeństwa użytkowników zbudowanych z nich pojazdów. Zdaniem fachowców, ich zastosowanie w produkcji wewnętrznych części samochodów będzie z roku na rok rosło. Choćby ze względu na możliwość tzw. recyklingu wyjaśnił prof. Kozłowski. Koszty neutralizacji zużytych części samochodu stanowią dziś blisko 30 procent jego wartości. Im zatem większa ich część będzie nadawała się do powtórnego użycia tym lepiej dla środowiska dodał.

Paździerze do wykorzystania

Materiał pozostający po oddzieleniu włókien od łodygi, tzw. paździerze, mogą i coraz częściej są wykorzystywane jako doskonały materiał izolacyjny zwłaszcza w budownictwie. Znane są już technologie produkcji płyt budowlanych, a także płyt meblowych. Ponadto owe paździerze mogą służyć do pozyskiwania furfoli, czyli surowca stosowanego przy wytwarzaniu sztucznych włókien.

Nasiona równie cenne

Zainteresowanie w świecie uprawą konopi rośnie także z innych względów. Zdaniem specjalistów, są one wartościowym źródłem oleju, który może być wykorzystywany zarówno do celów spożywczych, jak i farmaceutycznych i kosmetycznych. Z uwagi na korzystny udział w oleju kwasów tłuszczowych nienasyconych, w tym stearydonowego, jest on przedmiotem zainteresowania szczególnie specjalistów od racjonalnego żywienia.

Dobre plonowanie

Plony słomy, w zależności od warunków wzrostu i rozwoju wahają się w granicach od 80 do 140 q z ha przy zawartości włókna od 25 do blisko 30 procent. Poznańscy naukowcy z IWN obiecują, że wyniki prac hodowlano-selekcyjnych dają podstawę do stwierdzenia, że będą one z roku na rok rosły podobnie jak zawartość włókna w słomie. Pracownicy Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego służą informacją o sposobach uprawy i wymaganiach glebowych.

Krzysztof SPIRALSKI

Marek Lorych
dyrektor Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego

Jest naszym obowiązkiem szukanie alternatywnych rozwiązań dla naszego rolnictwa. Uprawa konopi, z różnych względów nieco zapomniana u nas, jest właśnie taką alternatywą. Stąd w ścisłej współpracy z poznańskim Instytutem Włókien Naturalnych promujemy ją pośród wielkopolskich rolników.

Andrzej Obst
główny specjalista ds. technologii produkcji w oddziale zamiejscowym WODR w Sielinku

Trudno przecenić zalety uprawy konopi. Oczywiście tych specjalnych, o jedynie śladowej zawartości substancji halucynogennych. Polskie odmiany, które promujemy, autorstwa Instytutu Włókien Naturalnych w Poznaniu, spełniają wymogi Unii Europejskiej. Zawierają znacznie poniżej 0,3 procent tych substancji.

prof. dr Ryszard Kozłowski
dyrektor generalny Instytutu Włókien Naturalnych w Poznaniu

Niewątpliwie powrót do uprawy konopi jest jedną z poważnych szans dla naszego rolnictwa, zważywszy na moim zdaniem nieodwracalny proces integracji z Unią Europejską. Przede wszystkim uprawiając konopie mamy szansę zapełnić swego rodzaju niszę wynikającą z faktu, że w Europie możliwości uprawy tej rośliny są bardzo ograniczone. Zatem nie będą stanowić konkurencji dla rolnictwa UE. Instytut, którym kieruję, prowadzi daleko zaawansowane rozmowy z partnerem niemieckim, których podstawą jest realizacja idei przemysłowego wykorzystania biomasy roślin włóknistych. Strona niemiecka planuje rozwój inwestycji w Ortland, gdzie zlokalizowana ma być produkcja ekologicznej celulozy. Przewiduje się zapotrzebowanie surowca na poziomie 16 tys. ha konopi. Z uwagi na warunki glebowe na terenie Brandenburgii i Saksonii planuje się uprawę jedynie na 3 tys. ha. Pozostała część może zostać wyprodukowana w Polsce. Pod uwagę są brane tereny województw przygranicznych oraz Wielkopolski.

Kto może uprawiać

Ustawa z 24 kwietnia 1997 roku o przeciwdziałaniu narkomanii zabrania uprawy w Polsce konopi o zawartości większej niż 0,3 procent związków zwanych kannabinolami w suchej masie ziela.

Krajowe odmiany konopi Białobrzeskie i Beniko spełniają owo wymaganie.

Każdy plantator konopi nim przystąpi do uprawy musi uzyskać na nią zgodę szefa miejscowego samorządu, wójta lub burmistrza.

Awatar użytkownika
xyz
Gibony
Gibony
Posty: 75
Rejestracja: 24 lip 2010, o 13:51

Re: Uprawa konopi szansą dla wielkopolskich rolników

Post autor: xyz » 24 lip 2010, o 13:53

Skąd to śćągłeś ??????????????????

Awatar użytkownika
Red
Gibony
Gibony
Posty: 679
Rejestracja: 21 sty 2010, o 13:34
Kontakt:

Re: Uprawa konopi szansą dla wielkopolskich rolników

Post autor: Red » 24 lip 2010, o 13:56

Jest na samym dole źródło [oczko]

Awatar użytkownika
xyz
Gibony
Gibony
Posty: 75
Rejestracja: 24 lip 2010, o 13:51

Re: Uprawa konopi szansą dla wielkopolskich rolników

Post autor: xyz » 24 lip 2010, o 14:08

Aha spoko widać że sam nie napisałeś [wesoły]

Awatar użytkownika
XxoHaszyszoxX
Gibony
Gibony
Posty: 135
Rejestracja: 31 maja 2010, o 15:47

Re: Uprawa konopi szansą dla wielkopolskich rolników

Post autor: XxoHaszyszoxX » 24 lip 2010, o 19:22

xyz pisze:Aha spoko widać że sam nie napisałeś [wesoły]
no wiesz ktoś to musiał napisać...

Awatar użytkownika
xyz
Gibony
Gibony
Posty: 75
Rejestracja: 24 lip 2010, o 13:51

Re: Uprawa konopi szansą dla wielkopolskich rolników

Post autor: xyz » 25 lip 2010, o 16:22

Ktoś napewno ale nie ten kto to dodał na forum.

Awatar użytkownika
Red
Gibony
Gibony
Posty: 679
Rejestracja: 21 sty 2010, o 13:34
Kontakt:

Re: Uprawa konopi szansą dla wielkopolskich rolników

Post autor: Red » 25 lip 2010, o 17:03

Zasada jest tak jak coś dodajesz gdzieś nie swoje podajesz źródło w tym wypadku ten warunek jest spełniony.

ODPOWIEDZ