Chmiel i konopie – co je łączy?

Konopie w nauce, badania i wykorzystanie w technologi.
Needy
Gibony
Gibony
Posty: 56
Rejestracja: 14 wrz 2018, o 07:23

Chmiel i konopie – co je łączy?

Post autor: Needy » 5 gru 2018, o 09:48

Chmiel od setek lat jest powszechnie wykorzystywany do produkcji piwa i z takim przeznaczeniem najczęściej nam się kojarzy. Niejednokrotnie podczas otwierania piwa możemy stwierdzić, że zapachem przypomina ono konopie – nic dziwnego, skoro obie te rośliny należą do jednej rodziny!

Naukowiec John M. McPartland dokonał przeglądu biologicznej klasyfikacji konopi na przestrzeni dziejów, a swoje wyniki opublikował w Cannabis and Cannabinoid Research. Jednym z odkryć jest to, że konopie straciły rodzeństwo około 28 milionów lat temu. Tym rodzeństwem był Humulus, czyli roślina produkująca kwiaty znane jako chmiel, który stosowany jest m.in. przy produkcji piwa.

“Analiza zegara molekularnego za pomocą chloroplastów DNA (cpDNA) sugeruje, że Cannabis i Humulus poróżniły się o 27.8 [milionów lat temu]”, napisał John M. McPartland, autor badania. “Dane dotyczące mikroskamieniałości (skamieniałe pyłki) wskazują północno-wschodni płaskowyż tybetański jako centrum pochodzenia”.

„Chmiel oraz konopie mają przede wszystkim podobne walory organoleptyczne, do których zaliczamy zapach, smak czy wygląd. Terpeny, czyli związki aromatyczne wytwarzane przez te rośliny, mogą wskazywać na ich wspólne pochodzenie, ponieważ odpowiadają za niepowtarzalny oraz charakterystyczny zapach chmielu oraz konopi. Profil terpenów znajdujących się w chmielu i konopiach różni się. To sprawia, że różne odmiany tych roślin pachną i smakują inaczej.” – wyjaśnia ekspert z zakresu waporyzacji Ryszard Fazowski z firmy VapeFully.

W 2002 roku, grupa biologów molekularnych z Wielkiej Brytanii i USA potwierdziła molekularne cechy strukturalne pomiędzy chmielem i marihuaną. Odkryto również, że istniało wiele innych roślin, które miały podobne cechy co chmiel i konopie, przez co włączono je do rodziny roślin Cannabinaceae.

Zarówno chmiel, jak i konopie mogą być konsumowane poprzez waporyzację. Waporyzacja polega na podgrzaniu materiału roślinnego do odpowiedniej temperatury. Dla chmielu jest to 30-150°C zaś dla konopi 180-200°C.

„Przede wszystkim waporyzacja jest bezpieczna dla zdrowia. Pijąc piwo wyprodukowane z użyciem chmielu jesteśmy narażeni na uzależnienie od alkoholu. Inhalacja konopi czy chmielu nie powoduje uzależnień czy innych negatywnych skutków towarzyszących piciu alkoholu. Inną metodą przyjmowania ziół jest palenie, które polega na wdychaniu dymu, który jest toksyczny dla ludzkiego organizmu. Niestety jest to metoda praktykowana przez wielu konsumentów konopi, którzy zamiast korzystać z dobroczynnego działania substancji w nich tylko sobie szkodzą.” – komentuje ekspert z VapeFully.com/pl.


Wieki temu konopie indyjskie i chmiel były tą samą rośliną, a teraz są ponownie ze sobą łączone, ponieważ kilku producentów piwa z Kalifornii postanowiło wzbogacić złoty trunek poprzez dodanie do niego THC, CBD lub innych składników konopi indyjskich.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Badania i Technologie”