Waporyzacja: badanie dotyczące bezpieczeństwa składników e-liquidów

Konopie w nauce, badania i wykorzystanie w technologi.
Mia
Gibony
Gibony
Posty: 49
Rejestracja: 29 sie 2018, o 10:43

Waporyzacja: badanie dotyczące bezpieczeństwa składników e-liquidów

Post autor: Mia » 28 lis 2018, o 12:25

Wszystkie badania naukowe jednoznacznie wskazują, że waporyzacja marihuany jest bez porównania zdrowsza od jej palenia. Jedne z dostępnych badań wskazują, że przestawienie się na waporyzację pozwala na odcięcie dopływu do organizmu szeregu toksyn, które znajdują się w normalnym dymie z marihuany. Inna badania z kolei dokumentują redukcję negatywnych symptomów ze strony układu oddechowego (takich jak kaszel palacza, odkrztuszanie flegmy czy uczucie ucisku w klatce piersiowej) po przestawieniu się z palenia marihuany na jej odparowanie. Waporyzacja pozwala więc niemalże do zera zredukować szkody zdrowotne powstające na skutek spalania marihuany tradycyjnymi metodami.

Zgodnie z wynikami przeprowadzonego badania niektóre środki rozrzedzające stosowane w e-liquidach są bezpieczniejsze niż inne. Analizom poddano cztery najpopularniejsze składniki, czyli: glikol polietylenowy 400, glikol propylenowy, triglicerydy (MCT) oraz glicerynę roślinną (VG).Zarówno glicerynę jak i glikol propylenowy uważane są za substancje nieszkodliwe, które mają szerokie zastosowanie w przemyśle spożywczym jako substancje utrzymujące wilgoć lub jako słodziki. VG stosuje się zamiast alkoholu do konserwacji nalewek i ekstraktów. PG wykorzystywany jest przy produkcji leków wstrzykiwanych dożylnie. Obydwa płyny są przeźroczyste, bezwonne, charakteryzujące się średnią lepkością i można je podgrzewać, waporyzować i bezpiecznie inhalować.Nieco mniej bezpieczniejsze są dwa kolejne rozcieńczalniki. Jednak ich zastosowanie w e-liquidach jest bardzo powszechne. Trudno znaleźć produkt, który nie ma ich w składzie.

Waporyzacja pomimo wszystko jest bezpiecznym sposobem na korzystanie z dobrodziejstwa konopi. Podczas vapowania biodostępność drogocennych związków zawartych w oleju jest także dużo większa niż w przypadku innych sposobów użytkowania konopi. W przypadku waporyzacji biodostępność CBD wynosi nawet 50-80% i jest to najefektywniejszy sposób dostarczenia kannabinoidów.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Badania i Technologie”