Konopie i bezdech senny

Konopie w nauce, badania i wykorzystanie w technologi.
Gouda
Gibony
Gibony
Posty: 34
Rejestracja: 11 paź 2018, o 08:40

Konopie i bezdech senny

Post autor: Gouda » 16 lis 2018, o 09:49

Bezdech senny to poważne, choć często lekceważone schorzenie, na które cierpi co piąty dorosły Amerykanin. Jego konsekwencją może być m.in. zwiększone ryzyko chorób serca i udaru mózgu.

Schorzenie dzieli się na dwie kategorie, a pierwszą z nich jest centralny bezdech senny. W tym rodzaju bezdechu, mimo, że drogi oddechowe nie są zablokowane, mózg nie daje mięśniom sygnału do oddychania z powodu niestabilności ośrodka kontroli oddechowej. Bezdech centralny zwykle występuje u pacjentów, u których podłoże problemów zdrowotnych leży w schorzeniach neurologicznych, uszkodzeniach mózgu lub zażywaniu niektórych leków na receptę. Drugi, obturacyjny bezdech senny jest najczęstszą postacią spowodowaną zablokowaniem dróg oddechowych. Zdarza się to zazwyczaj, gdy tkanka miękka z tyłu gardła zapada się podczas snu.

Kiedy człowiek z bezdechem śpi, jest całkiem możliwe, że nie będzie wiedział, iż z jego organizmem coś się dzieje i nie będzie w stanie zrozumieć, dlaczego tak często jest zmęczony. Brak snu jest tylko jednym problemem, który dotyczy stanu bezdechu. Niepowodzenie w jego leczeniu może spowodować poważne problemy zdrowotne, takie jak cukrzyca, depresja, bóle głowy, niewydolność serca, zawał serca i udar. Bezdech senny ma również szkodliwy wpływ na sprawność fizyczną i psychiczną.

Obecnie, najbardziej rozpowszechnioną formą leczenia bezdechu sennego jest zastosowanie maszyny CPAP, która zazwyczaj występuje w formie maski, zwiększając ciśnienie powietrza w gardle tak, aby podtrzymywała otwarcie dróg oddechowych.

Inne tradycyjne metody leczenia obejmują: urządzenia stomatologiczne, które zmieniają położenie żuchwy i języka, operację górnych dróg oddechowych, która usuwa tkanki, zakrywający nozdrza zawór, który zachęca do przepływu powietrza, wszczepienie stymulatora nerwów w klatce piersiowej, który kontroluje ruch języka i działa jak czujnik oddechowy.

Konopie mogą pomóc tym, którzy cierpią z powodu bezdechu sennego


Zespół naukowców z University of Illinois w Chicago, opublikował badania w czasopiśmie Respitory Physiology & Neurobiology, w którym oceniano skuteczność zabiegów kannabinoidami w leczeniu obturacyjnego bezdechu sennego. Badali oni wpływ dronabinolu – syntetycznego kannabinoidu o podobnym działaniu do tetrahydrokannabinolu (THC).

Przed badaniami, zespół badawczy kierowany przez Dr Michael Calik, założył hipotezę, że zastrzyk z kannabinoidów może pomóc w leczeniu bezdechu sennego. Najpierw wstrzykiwano dronabinol w część nerwu błędnego, który u szczurów dostarcza informacje sensoryczne do mózgu.

Zgodnie z ich wynikami, iniekcje kananbinoidów mogą prowadzić do tłumienia serotoniny wywołanej bezdechem. Ponadto, naukowcy odkryli, że dronabinol zwiększył aktywację mięśnia bródkowo-językowego, który jest odpowiedzialny za wysuwanie języka do przodu i przyciskanie do dna jamy ustnej. Nadmierne rozluźnienie tego mięśnia zostało sklasyfikowane jako potencjalną przyczynę obturacyjnego bezdechu sennego.

W artykule opublikowanym w 2013r. w czasopiśmie “Frontiers in Psychiatry” naukowcy stwierdzili, że podawanie THC przez okres 3 tygodni, znacząco łagodzi objawy tego zaburzenia u pacjentów z obturacyjnym bezdechem sennym.

“Leczenie dronabinolem może być realną alternatywą lub terapią uzupełniającą u wybranych pacjentów cierpiących na bezdech senny.”

Podsumowując, kolejne badania mogą znaleźć więcej bezpośrednich związków między marihuaną i obturacyjnym bezdechem sennym. Jeśli taki scenariusz dojdzie do skutku, to ekstrakty konopi, prawdopodobnie w postaci kapsułek mogą zapewnić naturalną alternatywę dla maszyny CPAP w leczeniu bezdechu sennego.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Badania i Technologie”