Związki zawarte w marihuanie łagodzą objawy choroby Alzheimera – przynajmniej u myszy

Konopie w nauce, badania i wykorzystanie w technologi.
Mia
Gibony
Gibony
Posty: 49
Rejestracja: 29 sie 2018, o 10:43

Związki zawarte w marihuanie łagodzą objawy choroby Alzheimera – przynajmniej u myszy

Post autor: Mia » 15 lis 2018, o 12:29

Alzheimer jest powolną, tragiczną dla naszego mózgu chorobą, która potrafi pozbawić nas własnej tożsamości. Co najgorsze, schorzenie to nadal pozostaje nieuleczalne. Jednak teraz naukowcy donoszą, że udało im się cofnąć przebieg choroby u gryzoni.

U myszy, które zostały genetycznie zmodyfikowane, aby odczuwały objawy podobne do objawów choroby Alzheimera, naukowcy przez sześć tygodni podawali tetrahydrokannabinol (THC) i kannabidiol (CBD). Te kannabinoidy podawali również zdrowym myszom, a następnie obie grupy zostały poddane testom pamięci.

Myszy otrzymujące placebo zamiast THC i CBD straciły zdolność pamiętania, gdzie znaleźć płytkie miejsce w kałuży wody.

Myszy, które otrzymywały kannabinoidy straciły mniej komórek mózgowych, a ich mózgi zawierały 20 procent mniej blaszek związanych z chorobą Alzheimera, powiedziała Yvonne Bouter z University Medical Center Goettingen w Goettingen, Niemcy. Bouter przedstawiła wyniki na konferencji Society for Neuroscience w San Diego.

“Nasze odkrycia potwierdzają tezę, że lek na bazie konopi indyjskich może stanowić potencjalną metodę leczenia choroby Alzheimera.”

“Leczenie THC i Kannabidiolem poprawiło przestrzenną pamięć referencyjną w sposób zależny od dawki. Leczenie kanabinoidami nie zmieniło zachowania lękowego ani sprawności motorycznej myszy. Ponadto przedstawione zostaną efekty działania THC i kanabidiolu na sygnaturę molekularną, jak również wpływ na utratę neuronów w zakręcie zębatym i komórki CA1 hipokampa. Leczenie kanabinoidami u myszy pokazuje potencjał układu endokannabinoidowego jako celu terapeutycznego w leczeniu choroby Alzheimera, wpływając na sygnaturę molekularną i poprawiając deficyt pamięci. Nasze odkrycia potwierdzają tezę, że lek na bazie konopi indyjskich może stanowić potencjalną metodę leczenia choroby Alzheimera”


Pozytywny wpływ marihuany na chorych na Alzheimera stwierdził też w lutym 2013 dr Tim Karl z australijskiego Instytutu Neurobiologii. Dr Karl odkrył, że kanabidiol – jeden z kannabinoidów, których jest ok. 60 – znacznie poprawił pamięć u chorych myszy. "W zasadzie to przywróciło myszom sprawność do normalnego, zdrowego stanu, sprzed choroby, ale by to potwierdzić, musimy jeszcze zbadać ich mózgi" – mówił wówczas Karl.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Badania i Technologie”