Ultra niska dawka THC poprawia pamięć i wspomaga proces uczenia się, przynajmniej u myszy

Konopie w nauce, badania i wykorzystanie w technologi.
Needy
Gibony
Gibony
Posty: 56
Rejestracja: 14 wrz 2018, o 07:23

Ultra niska dawka THC poprawia pamięć i wspomaga proces uczenia się, przynajmniej u myszy

Post autor: Needy » 9 lis 2018, o 10:31

Mózg jest jednym z głównych narządów dotkniętych procesem starzenia się a spadek zdolności poznawczych i utrata pamięci to istotne zmiany, na które zaczynamy cierpieć z wiekiem. Jeśli chcesz walczyć z tymi wszystkimi zmianami i chronić mózg przed rzeczywistym starzeniem się, konopie indyjskie mogą być odpowiedzią, której szukałeś.

Konopie odwracają proces starzenia mózgu. Podczas przedłużonej terapii niskimi dawkami tetrahydrokannabinolu (THC) stare myszy cofały się do formy pamięciowej 2-miesięcznych osobników. Naukowcy z Uniwersytetu w Bonn i Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie uważają, że otwiera to drogę nowym metodom leczenia np. demencji.

Myszy żyją stosunkowo krótko. Już w 12. miesiącu życia przejawiają silne deficyty poznawcze. Autorzy publikacji z pisma "Nature Medicine" przez miesiąc aplikowali niewielkie ilości THC myszom 2-, 12- i 18-miesięcznym. Wyodrębnili też grupę placebo. Później testowali zdolność uczenia i pamięć, w tym zdolności przestrzenne i rozpoznawanie innych osobników.

Okazało się, że u myszy, którym podawano placebo, występowały naturalne związane z wiekiem deficyty uczenia i pamięci. Dla odmiany funkcje poznawcze gryzoni na THC były tak dobre jak 2-miesięcznych zwierząt z grupy kontrolnej. "Terapia całkowicie odwróciła spadek formy intelektualnej starych zwierząt" – opowiada prof. Andreas Zimmer.

W innym eksperymencie naukowcy odkryli, że THC spowodowało poprawę pamięci u dojrzałych myszy.

“Te wyniki pokazują długotrwałą poprawę wydajności pamięci wynikającą z podania małej dawki THC u starszych i starych myszy.”

Naukowcy odkryli również, że THC przywraca aktywność w mózgu związaną z pamięcią i uczeniem się. Chociaż badania wykazały obiecujące efekty wśród starszych myszy, to naukowcy jasno stwierdzili, że nie są pewni, jak to przełożyłoby się na leczenie ludzi.

Wróćmy jednak to tematu przewodniego artykułu. Ultra niskie dawki THC mogą nie tylko ograniczać procesy starzenia się mózgu, ale jak wynika z rezultatów innych badań, mogą również zmniejszać uszkodzenia miąższu wątroby oraz serca wynikające z niedokrwienia, a tym samym niedotlenienia tych organów m.in. spowodowanych urazem, zawałem ( w przypadku serca) lub resekcją czy przeszczepieniem narządu.

W przypadku podania ultra niskich dawek THC dochodziło bowiem do zmniejszenia niekorzystnej aktywności komórek układu odpornościowego w obrębie niedokrwionych obszarów, a także do redukcji poziomu markerów uszkodzenia, w tym transaminaz wątrobowych-AlAT i AspAT, troponiny T w przypadku serca oraz czynników prozapalnych TNF-α, IL-1α, IL-10 i c-FOS.

Niestety, pomimo tak obiecujących wyników badań dotyczą one na razie doświadczeń prowadzonych in vitro (na izolowanych komórkach) i in vivo ( na modelu zwierzęcym), choć stanowią obiecujące preludium do zbadania ultra niskich dawek THC u ludzi.

Niezależnie od tego, jest to kolejny obiecujący przykład medycznych właściwości medycznej marihuany.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Badania i Technologie”