Bezterminowe prawo jazdy można mieć do końca życia - wyrok WSA

Tematy o świecie który nas otacza, znalazłeś gdzieś ciekawy artykuł podziel się nim z nami.
Grubylolo
Gibony
Gibony
Posty: 50
Rejestracja: 10 sie 2018, o 08:25

Bezterminowe prawo jazdy można mieć do końca życia - wyrok WSA

Post autor: Grubylolo » 10 sie 2018, o 11:54

Nie można wpisać terminu ważności dokumentu uprawniającego do prowadzenia auta, jeżeli jego posiadacz ma bezterminowe uprawnienia do kierowania pojazdami.

W wydanym ostatnio wyroku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie stwierdził bezskuteczność wpisu daty ważności uprawnienia w rubryce 11 prawa jazdy kat. B. Wpisanie w ten dokument terminu ważności uprawnienia nie powoduje utraty bezterminowego charakteru uprawnień do kierowania pojazdami – podkreślił sąd.

Sprawa, w której zapadło to orzeczenie, zaczęła się od 2015 r., tj. od momentu, gdy posiadaczce bezterminowych uprawnień w nowym dokumencie, wydanym z powodu zmiany nazwiska, wpisano w rubryce 11 termin ważności do 2030 r., czyli na 15 lat.

Pojawiły się natomiast pytania o uprawnienia, które kierujący pojazdami nabyli przed wejściem nowych przepisów i nowych wzorów praw jazdy. Początkowo w razie wymiany prawa jazdy, np. z powodu zmiany nazwiska czy adresu, wydziały komunikacji wydawały prawa jazdy z 15-letnim terminem ważności, nawet wtedy, gdy uprawnienia były bezterminowe. Pojawiły się rozbieżne interpretacje i zamieszanie wokół nowych przepisów.

Sytuację zmieniło rozporządzenie z 2016 r. w sprawie wydawania dokumentów stwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami. W przypadku osób, które posiadały uprawnienia bezterminowe, w rubryce „data ważności uprawnienia" umieszcza się obecnie kreskę. Część spraw trafiła już jednak do sądów administracyjnych. Zdarza się też nadal, że zamiast wspomnianej kreski wpisuje się w nowym dokumencie prawa jazdy datę ważności uprawnienia.

Sprawy więc pewnie długo nie znikną. Tym bardziej że zapowiadana na przyszłość wymiana dotychczasowych praw jazdy na nowy wzór może spowodować, iż bezterminowe uprawnienia stracą ważność na rzecz ich 15-letniej ważności.?

rp.pl

ODPOWIEDZ

Wróć do „Newsy ze Świata, Ciekawostki, Artykuły”