Mandat za klimatyzację w zaparkowanym aucie

Wasze wpadki, przypały, porady, pomoc.
Rozpylacz
Gibony
Gibony
Posty: 39
Rejestracja: 8 sie 2018, o 10:46

Mandat za klimatyzację w zaparkowanym aucie

Post autor: Rozpylacz » 8 sie 2018, o 11:07

Nie wszyscy kierowcy wiedzą, że chłodząc w upał wnętrze samochodu na postoju, mogą ściągnąć na siebie kłopoty. Grozi im potrójny mandat. Nawet, gdy auto stoi na prywatnej posesji.

Wszystko dlatego, że w celu chłodzenia auta, trzeba włączyć silnik. Nie ma problemu, gdy samochód jedzie, ale już postój z włączonym silnikiem jest wykroczeniem. Dlaczego? Ze względu na hałas i emisję spalin.

Chodzi o przepisy art. 60 ust. 2 ustawy Prawo o ruchu drogowym. Zgodnie z nimi zabrania się kierującemu:

1) oddalania się od pojazdu, gdy silnik jest w ruchu;

2) używania pojazdu w sposób powodujący uciążliwości związane z nadmierną emisją spalin do środowiska lub nadmiernym hałasem;

3) pozostawiania pracującego silnika podczas postoju na obszarze zabudowanym; nie dotyczy to pojazdu wykonującego czynności na drodze;

Dozwolone jest zatem tylko zatrzymanie pojazdu, które trwa maksymalnie minutę. Warto o tym pamiętać, gdy zamierzamy wyskoczyć z auta np. do bankomatu i zostawić je na chwilę z włączonym silnikiem.

Kierowca przyłapany przez policjanta na chłodzeniu (lub grzaniu) pojazdu zaparkowanego w obszarze zabudowanym może zapłacić mandat do 100 zł. Do 300 zł grozi za nadmierną emisję spalin i hałas, niezależnie od tego, czy silnik pracuje w obszarze zabudowanym czy nie. Karą za oddalenie się od auta z pracującym silnikiem jest mandat do 50 zł.

Wysokość mandatu w konkretnym przypadku zależy od oceny szkodliwości naszych działań, której dokona policjant. Jeśli np. auto stoi na prywatnej posesji, funkcjonariusz może uznać, że dla otoczenia szkodliwe są tylko spaliny.

Źródło: rp.pl

ODPOWIEDZ

Wróć do „Prawo”