Czarny Protest. Kobiety manifestowały przeciwko ograniczeniu

Tematy o świecie który nas otacza, znalazłeś gdzieś ciekawy artykuł podziel się nim z nami.
Thor
Gibony
Gibony
Posty: 35
Rejestracja: 7 gru 2016, o 12:57

Czarny Protest. Kobiety manifestowały przeciwko ograniczeniu

Post autor: Thor » 26 mar 2018, o 12:41

Czarny Protest. Kobiety manifestowały przeciwko ograniczeniu prawa do aborcji

Kobiety nie składają parasolek. Wyszły na ulice polskich miast, żeby zamanifestować przeciwko próbom ograniczenia dostępu do aborcji i wtrącaniu się polityków w ich prawo do przerwania ciąży. Chciały też pokazać swoje rozczarowanie postawą opozycji podczas zeszłotygodniowego głosowania nad ustawą liberalizującą prawo antyaborcyjne.

Protest w Warszawie rozpoczął się o 17:30 pod biurem PO na Wiejskiej. Pod hasłem „Czarna Środa” uczestnicy złożyli też wizytę pod biurem Nowoczesnej na Nowym Świecie, gdzie wyszedł do nich poseł Nowoczesnej Mirosław Suchoń. Dalej manifestujący przeszli Alejami Jerozolimskimi pod siedzibę PiS na Nowogrodzkiej.

Kobiety protestują nie tylko w polskich miastach, ale i za granicą: w Londynie, Zurychu czy Pradze.
DTqNkPPWsAA6ZLc.jpg
Aborcja wg opozycji

W ostatnią środę Sejm głosował nad dwoma projektami obywatelskimi dotyczącymi aborcji. Pierwsza ustawa - „Ratujmy kobiety” - miała na celu liberalizację prawa i obejmowała możliwość przerywania ciąży na życzenie. Drugi projekt z kolei - „Zatrzymaj aborcję”, przedstawiony przez Kaję Głodek, zakazuje aborcji, nawet jeśli płód jest ciężko upośledzony. Konserwatywny projekt głosami posłów przeszedł do kolejnego czytania.

Co się stało z projektem „Ratujmy kobiety”? W środę za jego odrzuceniem głosowało 202 posłów. Projekt przepadł, bo opozycja zignorowała głosowanie (aż 29 posłów Platformy i 10 posłów Nowoczesnej nie wzięło w nim udziału). Efekt? Zabrakło zaledwie 8 głosów, by projekt przeszedł dalej. Przeciwko odrzuceniu głosowali nawet Jarosław Kaczyński, Krystyna Pawłowicz czy Antoni Macierewicz, którzy zakpili w ten sposób z opozycji.

Kobiety, które liczyły na wsparcie opozycji w Sejmie w sprawie ograniczania ich praw, są zawiedzione postawą swoich reprezentantów. Zwłaszcza że wiele posłanek PO i Nowoczesnej wcześniej chętnie fotografowało się podczas Czernego Protestu. Dlatego w środę wyborcy zademonstrują rozczarowanie ich postawą pod siedzibami partii.

„Oddaj mandat!”

Protestujący jeszcze przed rozpoczęciem marszu wyczytywali nazwiska posłów, którzy głosowali za odrzuceniem projektu „Ratujmy Kobiety 2017”. Po wyczytaniu każdego krzyczeli: „Oddaj mandat". Uczestnicy marszu trzymali transparenty z hasłami: „Zrobimy sobie lepsze prawo. Kobiety do polityki", „Piekło kobiet trwa", „Sejm nienawiści". Protestujący skandują „myślę, czuję decyduję", „wasza ustawa nas zabija", „to nie kompromis, to kompromitacja", „wasza wiara, od nas wara". Przedstawiciele manifestujących odczytali list, w którym domagają się od PO i Nowoczesnej złożenia poselskiego projektu, liberalizującego przepisy dot. aborcji oraz zainicjowania kampanii medialnej przeciwko ich zaostrzeniu. Suchoń poinformował manifestujących o działaniach Nowoczesnej podjętych po środowym posiedzeniu klubu; podkreślił, że klub złoży w Sejmie dwa projekty liberalizujące prawo aborcyjne - jeden, który będzie powtórzeniem obywatelskiej propozycji Komitetu „Ratujmy Kobiety 2017” i drugi, autorstwa posłanki Joanny Schmidt (N). Przed siedzibą PiS nie wyczytywano nazwisk posłów tej partii, którzy głosowali za odrzuceniem projektu „Ratujmy Kobiety 2017”, jak działo się to przed biurami PO i Nowoczesnej. Przywołano natomiast nazwisko posła PiS Bartłomieja Wróblewskiego, autora wniosku do Trybunału Konstytucyjnego w związku z przepisem zezwalającym na przerwanie ciąży ze względu na wady płodu. TK ma zbadać, czy tzw. przesłanka eugeniczna w ustawie dot. aborcji jest zgodna z konstytucją. Organizatorzy protestu mówili, że w zamian za poparcie w wyborach, Kościół dostał nasze prawa. Po tych słowach ludzie zaczęli skandować: „hańba„.

– Przyszliśmy tu po to. by pokazać obecnej władzy, co myślimy o sprowadzaniu kobiet do roli inkubatorów. Musimy zahamować propagandę, która niszczy nasze prawa i wolności – mówi dziennikarce „Newsweeka” 50-letnia uczestniczka Strajku Kobiet.

newsweek.pl

Awatar użytkownika
Jimmy
Gibony
Gibony
Posty: 59
Rejestracja: 17 mar 2016, o 12:47

Re: Czarny Protest. Kobiety manifestowały przeciwko ogranicz

Post autor: Jimmy » 27 mar 2018, o 12:23

w takich protestach powinniśmy wspierać swoje kobiety ,bo to kobieta najczęściej zostaje z niepełnosprawnym dzieckiem.

Leonardo@wp.pl
Gibony
Gibony
Posty: 15
Rejestracja: 29 sie 2018, o 10:54

Re: Czarny Protest. Kobiety manifestowały przeciwko ograniczeniu

Post autor: Leonardo@wp.pl » 29 sie 2018, o 11:03

Taaakkkk jestem za Wami kobiety [uśmiech]

ODPOWIEDZ

Wróć do „Newsy ze Świata, Ciekawostki, Artykuły”