Marihuaną w cukrzycę?

Konopie w nauce, badania i wykorzystanie w technologi.
Shiva
Gibony
Gibony
Posty: 8
Rejestracja: 30 sty 2017, o 12:55

Marihuaną w cukrzycę?

Post autor: Shiva » 30 sty 2017, o 14:00

Cukrzyca to wspólna nazwa na grupę chorób metabolicznych, które charakteryzują się podwyższonym poziomem glukozy we krwi w długim okresie czasu. Szacuje się, że cierpi na nią aż 10% całej populacji. Jednak w świetle najnowszych badań liczba ta może ulec gwałtownemu zmniejszeniu. A wszystko dzięki właściwościom… marihuany medycznej.

Codzienność cukrzyków

Wyróżniamy kilka podstawowych postaci cukrzycy. Przeważnie jednak, niezależnie od jej typu, cukrzycy towarzyszą objawy takie jak zwiększone wydzielanie moczu czy częste uczucie pragnienia i głodu. Niski poziom cukru we krwi może oznaczać niedobry insuliny lub jej nieprawidłowe działanie. Może to doprowadzić do poważnych konsekwencji, takich jak nadmierne pocenie się, trzęsienie ciała, utrata przytomności a czasem nieodwracalne uszkodzenia w mózgu a nawet śmierć.

Do tego osoby chorujące na cukrzycę cierpią z powodu wielu powikłań. Dwa razy częściej niż przeciętni ludzie zapadają na choroby układu krążenia. Grozi im choroba niedokrwienna serca i udar. Ponieważ choroba z czasem uszkadza naczynia krwionośne, łatwo jest nabawić się chorób oczu czy nerek.

Leczenie cukrzycy – metody tradycyjne

Cukrzyca jest, poza rzadkimi przypadkami, chorobą w zasadzie nieuleczalną. Leczy się jej objawy i kontroluje masę ciała. Celem jest zawsze doprowadzenie poziomu cukru do jego normalnych wartości. Terapię lekami prowadzi się również przy cukrzycy typu 2. Osoby cierpiące na cukrzycę typu 1 muszą dostawać specjalne zastrzyki insulinowe. W rzadkich przypadkach niezbędny jest przeszczep trzustki.

Konopie a uciążliwe objawy cukrzycy

Niezależnie od typu cukrzycy chorym bardzo często dokuczają bóle nerwowe, jako że nadmiar cukru we krwi niszczy zakończenia włókien nerwowych. I tu z pomocą mogą przyjść konopie. Testy laboratoryjne na szczurach wykazały, że marihuana medyczna skutecznie uśmierza ból w obrębie układu nerwowego. To ważne odkrycie, biorąc pod uwagę, że powikłania cukrzycowe w obrębie układu nerwowego jest najczęstszym z bóli neuropatycznych występującym na świecie.

Konopie a profilaktyka cukrzycy

Wyniki kolejnego badania zaskoczyły nawet naukowców. U diabetycznych szczurów, którym podawano Cannabidiol – lek na bazie aktywnych składników konopi – cukrzyca rozwijała się tylko w 30% przypadków, w porównaniu z 86%-wym rozwojem choroby u tych przyjmujących placebo! Oznacza to, że konopie mogą hamować i opóźniać rozwój zapalenia wysp trzustkowych, które powoduje cukrzycę.

Badania z udziałem chorych również wyglądają obiecująco. Z ankiet dotyczących palenia marihuany jednoznacznie wynika, że aktywni palacze marihuany rzadziej chorują na cukrzycę. Wynika z tego, że nawet mimo porządnej gastrofazy palacze są po prostu mniej podatni na zaburzenia poziomów cukru we krwi. Potencjalnie palenie oddala więc ryzyko zachorowania na cukrzycę.

Konopie dla cukrzyków – co dalej?

W świetle najnowszych badań marihuana medyczna okazuje się być nie tylko skuteczna w leczeniu niektórych objawów cukrzycy ale równie obiecująca jeśli chodzi o profilaktykę rozwoju choroby. Czy niedługo cukrzyca dołączy do stale powiększającej się listy schorzeń, na które zioło ma dobroczynny wpływ?

Casey Riley greenrushdaily.com

Angela
Gibony
Gibony
Posty: 85
Rejestracja: 31 lip 2018, o 12:39

Re: Marihuaną w cukrzycę?

Post autor: Angela » 25 paź 2018, o 08:35

Olej CBD może być potężną bronią w walce z cukrzycą typu 2, w którym pomaga odwrócić progresji choroby, a także jest przydatny w leczeniu cukrzycy typu 1.

Groot
Gibony
Gibony
Posty: 26
Rejestracja: 24 paź 2018, o 07:50

Re: Marihuaną w cukrzycę?

Post autor: Groot » 29 paź 2018, o 12:33

Od wieków marihuana była specyfikiem używanym w medycynie ludowej.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Badania i Technologie”