Legalna marihuana w Niemczech? Ambitny projekt

Wszystko o legalizacji marihuany, gdzie już można ją zapalić legalnie a gdzie nie.
Bristol
Gibony
Gibony
Posty: 26
Rejestracja: 26 lip 2016, o 11:33

Legalna marihuana w Niemczech? Ambitny projekt

Post autor: Bristol »

Dobre wieści dla wszystkich palaczy mieszkających w Berlinie. Czołowe partie niemieckiego parlamentu zgodziły się na częściową dekryminalizację marihuany w stolicy Niemiec. Czyżby szykowała się prawdziwa rewolucja w kwestii legalizacji marihuany?

Sensacyjna decyzja rządu


Jak pisze DW Magazine, Socjaldemokraci, Partia Zielonych i Lewica zgodziły się na kontrolowaną dystrybucję marihuany dla wszystkich dorosłych mieszkańców Berlina. Dlaczego dekryminalizacja dotyczy tylko stolicy? Berlin jako jeden z 16 stanów federalnych może prowadzać własne prawo.

Pierwsza próba dekryminalizacji

Rok wcześniej Monika Herrmann, piastująca urząd burmistrza dzielnicy Kreuzberg-Friedrichshain, złożyła wniosek o dekryminalizację marihuany. Niestety Federalny Instytut Leków i Wyrobów Medycznych nie wyraził zgody na legalizację, a cała sprawa stanęła w miejscu. Kreuzberg-Friedrichshain od dawna boryka się z problemem narkotyków. Nielegalne substancje bez większej trudności można kupić spacerując po głównych arteriach miasta. W skrajnych sytuacjach dzieci znajdowały w piaskownicach poukrywane woreczki z kokainą. Nielegalny proceder stanowi prawdziwy koszmar zarówno dla mieszkańców jak i władz. Dekryminalizacja miała zachęcić do kupna lepszej jakościowo marihuany, pochodzącej z legalnego źródła.

Jakie są szanse wdrożenia projektu w życie?


Aktualna wersja projektu dostała zielone światło, choć niewątpliwie wdrożenie nowego prawa może zająć władzom trochę czasu. DW Magazine ponadto dodaje, że wpływ na ostateczną decyzję będzie miał minister zdrowia. Na chwilę obecną w Niemczech posiadanie 15 gram suszu jest nielegalne, choć służby porządkowe rzadko kiedy wyciągają prawne konsekwencje. Na korzyść projektu mieszkańców Berlina działają ruchy legalizacyjne w USA, które stanowią prawdziwy motor napędowy. Jeśli pomysł uda się zrealizować być może inne niemieckie miasta rozpoczną walkę o zalegalizowanie narkotyków.

Bierzmy przykład z innych krajów

Podobną strategię obrał 15 lat temu Rząd Portugalii, który ogłosił dekryminalizację narkotyków. Od 2001 roku Portugalczycy mogą mieć przy sobie niewielką ilość narkotyków, jednak produkcja i handel jest zabroniony. Wdrożony program do dnia dzisiejszego przynosi rezultaty, gdyż liczba przestępstw związanych z narkotykami oraz odsetek osób uzależnionych zmniejszyły się.
ODPOWIEDZ