Konopie obniżają ryzyko zachorowania na nowotwór pęcherza moczowego. Palenie tytoniu wręcz przeciwnie.

Medyczna marihuana, wykorzystanie konopi w medycynie.
Awatar użytkownika
Needy
Gibony
Gibony
Posty: 56
Rejestracja: 14 wrz 2018, o 09:23

Konopie obniżają ryzyko zachorowania na nowotwór pęcherza moczowego. Palenie tytoniu wręcz przeciwnie.

Post autor: Needy »

Palenie tytoniu naraża ludzi na zwiększone ryzyko raka pęcherza moczowego, a efekt ten jest dobrze znany w środowisku medycznym. Lekarze z Kalifornii przez 11 lat badali użytkowników konopi i tytoniu, aby porównać wpływ tych dwóch substancji na ryzyko związane z rakiem pęcherza moczowego.

Badania wykazały, że użytkownicy konopi byli o 45% mniej narażeni na rozwój raka pęcherza moczowego.

Najlepiej zbadanym czynnikiem sprzyjającym rozwojowi tego typu nowotworu jest palenie wyrobów tytoniowych. Okazuje się, że notoryczni palacze są 3-4 krotnie bardziej narażeni na zachorowanie na raka pęcherza moczowego niż osoby niepalące. Wiąże się to z większym narażeniem osób palących na szkodliwe działanie substancji zawartych w dymie papierosowym o charakterze kancerogennym m.in. amin aromatycznych, WWA, fenolu, benzenu czy formaldehydu, które są wydalane wraz z moczem.

Rak pęcherza moczowego jest jednym z najczęściej występujących rodzajów nowotworów. W przeważającej części chorują mężczyźni (blisko 80%), a najwięcej nowych przypadków zachorowań diagnozuje się u osób powyżej 60 r. życia. Według najnowszych doniesień, zachorowalność na nowotwór pęcherza moczowego w Polsce dotyczy 7% wszystkich przypadków nowotworów złośliwych u mężczyzn i 2% u kobiet, a co roku taką diagnozę słyszy około 5000 mężczyzn i 1400 kobiet.

Lekarze z Kaiser Permanente Medical Center w Los Angeles badali ponad 84.000 uczestników w California Men’s Health Study. Ich analiza stwierdziła, że “używanie marihuany wiązało się ze zmniejszeniem o 45% prawdopodobieństwa zachorowania na raka pęcherza moczowego.”

Po uwzględnieniu czynników takich jak wiek, rasa, pochodzenie etniczne i wskaźnika masy ciała, lekarze odkryli, że palenie tytoniu zwiększa prawdopodobieństwo zachorowania na raka pęcherza moczowego, a użytkownicy marihuany byli o 45% mniej narażeni na rozwój tego typu raka.

Lepiej zapobiegać niż leczyć? Oczywiście, ale jak? Po pierwsze i najważniejsze, rzucenie palenia tytoniu. W następnej kolejności to spożywanie większej ilości warzyw i owoców, a w dalszej… spożywanie konopi.
ODPOWIEDZ