Plaster, który... mierzy ciśnienie krwi

Wszystko co związane ze zdrowiem, zdrowe odżywianie, zdrowe produkty.
Angela
Gibony
Gibony
Posty: 85
Rejestracja: 31 lip 2018, o 12:39

Plaster, który... mierzy ciśnienie krwi

Post autor: Angela » 2 paź 2018, o 08:54

Rozmiarem przypomina zwykły znaczek pocztowy, ale potrafi znaczenie więcej niż wiele skomplikowanych urządzeń medycznych – nawet jeśli pacjent jest w ruchu. Niewielki, ultradźwiękowy plasterek, który można nalepić na palec, szyję, nadgarstek czy stopę, jest w stanie precyzyjnie monitorować ciśnienie krwi m.in. u osób z chorobami układu sercowo-naczyniowego lub po zawale.

Samoprzylepny plaster do monitorowania ciśnienia krwi

Tradycyjne ciśnieniomierze na pompkę wkrótce mogą odejść do lamusa. Rewolucyjny wynalazek naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego może wkrótce stać się niezbędnym wyposażeniem szpitali i wielu placówek medycznych.

Silikonowy, samoprzylepny plasterek za pomocą przenikających przez skórę fal ultradźwiękowych może nieprzerwanie monitorować tzw. centralne ciśnienie krwi, które odzwierciedla pracę wielu ważnych narządów wewnętrznych tj. serce czy płuca.

Takie parametry mają duże znaczenie dla pacjentów cierpiących m.in. na nadciśnienie tętnicze, mają przerost lewek komory mięśnia sercowego, cierpią np. na chorobę wieńcową lub przeszli zawał. Według ekspertów ciśnienie centralne może stać się niedługo powszechnie uznanym wskaźnikiem służącym do oceny ryzyka pacjentów cierpiących na choroby układu krążenia i monitorowania skuteczności terapii hipotensyjnej.

Jak działa rewolucyjny plaster, który mierzy ciśnienie krwi?

Plaster o wymiarach znaczka pocztowego można nalepić m.in. na nadgarstek, palec, szyję i stopę. Emitowane przez niego fale ultradźwiękowe są w stanie przeniknąć przez skórę i dotrzeć do krwi. Po odbiciu się od tkanek wracają z powrotem do specjalnych czujników, za pomocą których odpowiednie dane są przesyłane do komputera i poddane szczegółowej analizie. W ten sposób bardzo szybko można uzyskać niezwykle precyzyjną informację o funkcjonowaniu wielu ważnych narządów wewnętrznych i wyeliminować konieczność używania wielu skomplikowanych aparatów medycznych. Na dodatek używanie takiego plastra jest całkowicie bezpieczne dla organizmu – nie trzeba go wszczepiać wewnątrz ciała, dzięki czemu z jego stosowaniem nie wiąże się żadne ryzyko infekcji.

Choć innowacyjny plaster do mierzenia ciśnienia można przylepić do wielu różnych miejsc na ciele, to jak wskazują wyniki badań opublikowanych na łamach "Nature Biomedical Engineering", najlepsze efekty daje po umieszczeniu go na szyi (w ten sposób można sprawdzić także, czy pacjent jest odwodniony).

To pierwsze tego typu narzędzie, które w tak prosty sposób może przekazywać szczegółowe dane o ciśnieniu krwi. Teoretycznie nie ma przeszkód, by pacjenci w przyszłości mogli go stosować na własny użytek samodzielnie w domu – zanim jednak to nastąpi wynalazek będzie musiał przejść jeszcze etap testowania na ludziach.


zdrowie.radiozet.pl

Trainna-K
Gibony
Gibony
Posty: 34
Rejestracja: 6 wrz 2018, o 09:17

Re: Plaster, który... mierzy ciśnienie krwi

Post autor: Trainna-K » 5 paź 2018, o 12:38

Cóż oni nie wymyślą [nea]

Sonda
Gibony
Gibony
Posty: 41
Rejestracja: 6 wrz 2018, o 06:11

Re: Plaster, który... mierzy ciśnienie krwi

Post autor: Sonda » 1 sie 2019, o 11:14

To jest dziadostwo [nea]

ODPOWIEDZ

Wróć do „Zdrowie”