Wywiad z Jarkiem, który uzyskał receptę na lek Sativex w PL

Wszystko o wykorzystywaniu konopi w różnych dziedzinach życia.
Awatar użytkownika
Madonna
Gibony
Gibony
Posty: 31
Rejestracja: 17 paź 2012, o 12:16

Wywiad z Jarkiem, który uzyskał receptę na lek Sativex w PL

Post autor: Madonna »

Krótki, lecz całkiem treściwy wywiad z Jarkiem Huk, 31-latkiem chorującym na Stwardnienie Rozsiane, który leczy się lekiem Sativex w Polsce.

Rafał Grudziński: Na początek powiedz może jak to się zaczęło, jak dowiedziałeś się o swojej chorobie?

Jarosław Huk: Choruję od 11 lat. Zaczęło się od zapalenia dna oka, później ujawnił się półpasiec. Dodam, że marihuanę paliłem rekreacyjnie, mam wrażenie, że choroba ujawniła się w momencie, w którym trochę przystopowałem i postanowiłem zrobić sobie przerwę. Kolejne objawy były już typowe jak dla mojej choroby, przestałem czuć ręce i nogi. W ostatnim czasie już prawie nie chodzę, nie byłem na dworze od trzech miesięcy!

Jak wyglądało leczenie?

Leczyłem się ambulatoryjnie za własne pieniądze, nigdy nie zgodziłem się na szpital. Leczono mnie wyłącznie objawowo Dexawenem, Baclofenem, przeciwbólowo Ketonal, Poltram, ostatnimi czasy biorę już Oxycontin.

Czy wiedziałeś o Sativexie, czy może też lekarz zaproponował Ci ten lek? Jak doszło do tego, że dostałeś receptę?

Staram się o ten lek od około 5 lat. Sam sugerowałem lekarce, że chcę go spróbować. Dostarczyłem jej literaturę na temat tego lekarstwa, a ona dowiedziała się, że lek musi przepisać neurolog. Lekarze początkowo próbowali sprowadzić lek w procedurze importu docelowego, w której potrzebna jest zgoda ministerstwa zdrowia. W międzyczasie lek został wprowadzony na polski rynek i cała procedura okazała się zbędna, ostatecznie wystarczyła recepta od neurologa.

Pani lekarz podeszła do sprawy całkiem poważnie, bez większych uprzedzeń, prosiła bym dawał znać jak lek działa.

Ile kosztuje Sativex? Czy jest dostępny na jakąś specjalną receptę?

Sativex nie jest na jakieś kolorowe recepty, biała recepta, która niemal niczym nie różni się od zwyczajnej. Odpłatność 100%, koszt od 2500-3600zł. w zależności od województwa i apteki. Nie w każdej aptece można to dostać, w woj lubelskim jest tylko jedna apteka, która dysponuje tym lekiem.

Jak często stosujesz Sativex?

Dostałem takie zalecenia: Pierwszą dawkę zażywam do godziny 12. Dawkę popołudniową po 16:00. Zalecono stopniowe zwiększanie dawki w celu dobrania optymalnej porcji, powinno się zażywać według poniższego schematu, liczby przed i po znaku – oznaczają ilość psiknięć przed- i po- południu

1 dzień-0-1

2 dzień-0-1

3 dzień-0-2

4 dzień-0-2

5 dzień-1-2

6 dzień-1-3

7 dzień-1-4

8 dzień-2-4

9 dzień-2-5

10 dzień-3-5

11 dzień-3-6

12 dzień-4-6

13 dzień-4-7

14 dzień-5-7

Ja przyjmuje 2 psiknięcia przed godziną 12 i 3-4 dawki popołudniu. Psikam cały czas pod język i wbrew temu, o czym czytałem żadnych stanów zapalnych tam nie mam. A więc dawka 6 psiknięć jest dla mnie optymalna. Na początku przy dawce 10x czułem się już trochę skołowany. Każdy musi znaleźć swoją optymalna dawkę.

Jesteś po dwóch dniach terapii, czy potrafisz już powiedzieć czy ten lek działa?

Powiem tak wszystkie wymienione leki rozkurczające które brałem nie maja jakiegokolwiek porównania do Satvexu, mogę stwierdzić, że działa on od nich lepiej, a biorę go dopiero 2 dzień.

Czy po Sativexie odczuwasz jakieś efekty psychodeliczne charakterystyczne dla ganji?

Tak. Już po jednym psiknięciu czuję się jak po spaleniu lufki amnezji czy innej mocnej odmiany. Moje oczy wyglądają tak jak po zażyciu marihuany. Podobnie jestem trochę leniwy i ospały, jednak jem tak jak zwykle – dość rzadko.

Dziękuję za to, że zechciałeś podzielić się swoimi doświadczeniami z innymi! Życzę by lek spisywał się jak najlepiej i żeby udało się zatrzymać lub maksymalnie spowolnić rozwój Twojej choroby.
Awatar użytkownika
Frost
Gibony
Gibony
Posty: 27
Rejestracja: 8 sie 2013, o 14:48

Re: Wywiad z Jarkiem, który uzyskał receptę na lek Sativex w

Post autor: Frost »

Fajna sprawa że sie komuś w końcu udało ale cena nie pomaga w tym aby stał się bardziej dostępny
ODPOWIEDZ