Konopie – zastosowania, o których nie wiedziałeś

Wszystko o wykorzystywaniu konopi w różnych dziedzinach życia.
Awatar użytkownika
ganjafarmer
Gibony
Gibony
Posty: 28
Rejestracja: 17 mar 2016, o 13:39

Konopie – zastosowania, o których nie wiedziałeś

Post autor: ganjafarmer »

Konopie – zastosowania, o których nie wiedziałeś

Mało kto zdaje sobie sprawę z faktu, że rośliny te od wielu lat znajdowały i wciąż znajdują zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu. W jakich branżach znajdziemy konopie? Jak się okazuje w bardzo wielu. Jeśli chcesz spojrzeć na marihuanę zupełnie od innej strony niż zazwyczaj, zapraszamy do artykułu.

Starożytne zastosowania konopi


Marihuanę w celach przemysłowych wykorzystywały już starożytne cywilizacje, zarówno te na bliskim jak i dalekim wschodzie. Pierwsze wzmianki o zastosowaniu włókien marihuany mają już 10 tysięcy lat. Archeolodzy na wyspie Tajwan znaleźli pozostałości osady, w której to znajdowały się narzędzia służące do obróbki konopnych włókien. W jakich celach wykorzystywano włókna konopne? Najprawdopodobniej służyły do formowania glinianych przedmiotów. Wraz z rozwojem cywilizacji konopie zaczęto wykorzystywać w różnych celach np. w szkutnictwie, włókiennictwie oraz lecznictwie. Ponadto odzież jak i buty wykonane z konopi były mocniejsze niż skórzane odpowiedniki. Co więcej chińscy generałowie zauważyli ogromny potencjał, który drzemie w konopiach. Tradycyjne cięciwy wykonane z bambusa zastąpiono konopnymi, dzięki czemu łucznicy uzyskali o wiele większy zasięg strzału. Chińczycy zwykli również z konopi robić papier, który odznaczał się funkcjonalnością oraz prostotą i niskimi kosztami wykonania. Jak widzimy w starożytności konopie posiadały wiele zastosowań. Jak wygląda sytuacja obecnie?

Konopie włókniste – wielofunkcyjny materiał
Ford-car-demonstration.png
Ford-car-demonstration.png (76.25 KiB) Przejrzano 2710 razy
Konopie podobnie jak kiedyś znajdują zastosowanie w życiu codziennym oraz różnych gałęziach przemysłu. Przede wszystkim włókna konopne pozostają lekkie, przewiewne i wytrzymałe, dzięki czemu z powodzeniem wykorzystywane są w przemyśle tekstylnym. Do dnia dzisiejszego z konopi wykonuje się olinowanie okrętów oraz materiały budowlane np. materiały do ociepleń. Konopie włókniste ponadto z powodzeniem stosuje się w branży farmaceutycznej. Zawarte w nich lecznicze środki pomagają w otrzymaniu wielu leków np. przeciwbólowych, zapalnych czy antybiotyków. Co więcej olej konopny oraz nasiona posiadają dużą wartość odżywczą, dzięki czemu pozostają od wielu lat obecne w branży spożywczej. W starożytnych Chinach wykonywano z konopi papier, podobnie jest i teraz. Papier ten pozostaje bardziej przyjazny środowisku, gdyż nie wymaga ścinania drzew. Włókna konopi znajdziemy również w…przemyśle motoryzacyjnym. Dokładnie tak, materiał ten stosował już w 1941 Henry Ford. Henry używał konopie podczas wyrobu karoserii w samochodach. Miał zamiar wprowadzić samochody z konopi, które byłyby napędzane biopaliwem konopnym i rozpowszechnić je na całym świecie.

„Karoseria samochodu jest wykonana z konopi i waży około 50 kilogramów”
US_NEWS_ENV-CANNABISCAR_2_MI.jpg
Włókna z konopi jako materiał odznaczają się sporą wytrzymałością oraz lekkością. Oczywiście na rynku nie spotkamy nowego modelu Mercedesa wykonanego z konopi, jednakże entuzjaści marihuany oraz majsterkowicze wykorzystują konopie na różny sposób. Najlepszym przykładem jest Bruce Michael Dietzen mieszkający na Florydzie. Amerykanin postanowił wykorzystać podwozie Mazdy i zbudować na nim zupełnie nowy pojazd. Podczas konstrukcji wykorzystano 3 warstwy włókna konopnego, dzięki czemu pojazd jest lekki oraz wytrzymały. Mało kto wie, ale włókna konopne pozostają bardziej wytrzymałe niż włókno szklane. Konopi wymaga nieco większej obróbki podczas montażu, jednakże nie był to główny problem Amerykanina. Największą trudnością okazał się brak materiału. Zgodnie z prawem stanu Floryda uprawa konopi włóknistych/przemysłowych pozostaje nielegalna. Bruce skazany był na sprowadzanie materiału aż z Chin. Ponadto pojazd zasila ekologiczne biopaliwo, dzięki czemu pozostaje w pełni ekologiczny. Bruce przyznaje, iż główną inspiracją do budowy konopnego samochodu jest osoba Henry’ego Forda. Amerykanin sygnalizuje, że traktowanie konopi wyłącznie jak narkotyk to czysta bzdura. I tak też właśnie jest, specjalna odmiana konopi włóknistych pozbawiona jest wysokiego stężenia THC, jednakże pogląd o szkodliwości marihuany uderzył w hodowców uprawiających konopie do celów przemysłowych. Warto zaznaczyć, że nawet w Polsce na szeroką skalę uprawiano konopie. Obecnie roślina ta stopniowo wraca na pola zarówno polskich, jak i zagranicznych rolników.
ponia
Gibony
Gibony
Posty: 8
Rejestracja: 17 mar 2016, o 12:01

Re: Konopie – zastosowania, o których nie wiedziałeś

Post autor: ponia »

Dużo się wie ,ale w dalszym ciągu nic w tym kierunku nie robią [uśmiech]
ODPOWIEDZ