Marihuana matką wynalazków – prehistoryczni szmuglerzy traw

Wszystko o wykorzystywaniu konopi w różnych dziedzinach życia.
Awatar użytkownika
ciapaty
Gibony
Gibony
Posty: 36
Rejestracja: 17 mar 2016, o 13:38

Marihuana matką wynalazków – prehistoryczni szmuglerzy traw

Post autor: ciapaty »

Marihuana matką wynalazków – prehistoryczni szmuglerzy trawki

Naukowcy do dnia dzisiejszego nie są w stanie precyzyjnie określić, w którym wieku oraz miejscu po raz pierwszy pierwotni mieszkańcy postanowili skorzystać z dobrodziejstw marihuany. Według niektórych źródeł z konopi korzystali już starożytni Chińczycy ponad 6000 lat temu przed Chrystusem. Mieszkańcy Państwa Środka marihuanę stosowali jako przyprawę oraz wytrzymały surowiec do produkcji lin i powozów. W IV tysiącleciu przed Chrystusem w Chinach z włókien konopi szyto już ubrania. Inna hipoteza głosi jakoby Chińczycy konopie odkryli „dopiero” w latach 1200 r. p.n.e. a 1050 r. p.n.e za czasów dynastii Shang i Zhou. Z kolei część archeologów uważa, że 10 tys. lat temu Japończycy i ówcześni mieszkańcy Europy Zachodniej znali konopie. Która z teorii mówi prawdę? Niestety nie wiadomo, ale naukowcy wraz z kolejnymi badaniami dochodzą do jeszcze ciekawszych wniosków. Przyjrzyjmy się nieco bliżej ostatniej teorii i przenieśmy się 10 tysięcy lat wstecz.

Marihuana i koło – co łączy te dwie rzeczy?

Początkowo archeolodzy równoczesne odkrycie konopi w Japonii i Europie Zachodniej uważali za kwestię zbiegu okoliczności. Japonię oraz Zachodnią Europę dzielą tysiące kilometrów, co jeszcze mocniej potwierdza przypadkowość tego zdarzenia. Czy jest tak, aby na pewno? Tengwen Long oraz Pavel Tarasov z Free University of Berlin zbadali nieco bliżej ten fakt. Ich zdaniem nie jest to zwykły przypadek, a dowód na to, że pierwotni pomiędzy sobą prowadzili najróżniejsze interesy. Do ożywionych kontaktów biznesowych doszło wtedy, gdy konni pasterze nazywani Yamnaya wyruszyli konno w głąb Eurazji. Wymianę handlową znacznie usprawnił znany z kart historii Jedwabny Szlak, stanowiący połączenie między Wschodem a Zachodem. Yamnaya posługiwali się na co dzień językiem proto-indo-europejskim oraz najprawdopodobniej rozprzestrzenili wiedzę na temat budowy koła. Konni pasterze oprócz prowadzenia interesów zajmowali się uprawą najróżniejszych gatunków konopi, które palono podczas pradawnych rytuałów.

Prawda czy bajeczka?

Tengwen Long oraz Pavel Tarasov z Free głęboko wierzą w swoje odkrycie oraz argumentują
je zgromadzonymi dowodami. Nie jest wykluczone, aby nawet tak daleko położone od siebie kultury miały kontakt. Pamiętajmy nawet w odległych epokach historycznych człowiek zawsze pragnął odkrywać nowe lądy, a śmiałków i przodków Kolumba nie brakowało. Postawiona hipoteza przez duet naukowców z University of Berlin pozostaje równie prawdopodobna jak pozostałe hipotezy.
W którą wersję uwierzymy zależy już tylko od nas samych.
ODPOWIEDZ