Marihuanę palono już 2700 lat temu

Wszystko o wykorzystywaniu konopi w różnych dziedzinach życia.
kapitanjoint
Gibony
Gibony
Posty: 35
Rejestracja: 6 wrz 2018, o 08:06

Marihuanę palono już 2700 lat temu

Post autor: kapitanjoint » 2 lis 2018, o 08:14

Woreczek z 789 gramami ziół znaleziono w 2003 roku przy mumii jasnowłosego 45-letniego mężczyzny rasy kaukaskiej w jednym z grobów w Yanghai w okolicach oazy Turfan (Region Autonomiczny Sinkiang-Ujgur) prawdopodobnie był szamanem.Warto dodać, że znalezisko liczy sobie aż 2700 lat, dzięki czemu uchodzi za jedno z najstarszych odkryć tego typu. Ale niestety nie udało się ustalić w jakiej postaci przyjmowano marihuanę.

To już sprawa naukowego dochodzenia, czy konopi używano jako substancji psychoaktywnej, czy leczniczo – powiedział agencji EFE profesor Ethan Russo, którego artykuł o odkryciu ukazał się w brytyjskim piśmie „British Journal of Experimental Botany”, wydawanym w Oksfordzie. Ziele mogło być używane również w celach wróżebnych.

Russo podkreślił, że analizy suszu z woreczka wykazały, iż marihuana należała do „odmiany hodowanej, nie występującej w stanie dzikim”.

Oprócz woreczka w grobowcu znajdowały się także inne przedmioty w tym łuk, strzały, harfa oraz uprząż końska. Według badaczy, zmarły mógł być ważnym szamanem wśród osób należących do kultury Gushi. Profesor Jiang Hong-En z chińskiej Akademii Nauk Społecznych powiedział, że członkowie tej kultury wierzyli, że życie człowieka nie kończy się wraz ze śmiercią, ale po zakończeniu ziemskiego żywota jego dusza nadal żyje w innym świecie. Aby komunikować się ze zmarłymi, członkowie Gushi potrzebowali szamana, a ten stosował konopie w celu wywołania u siebie doznań natury nadprzyrodzonej.

Dotąd najstarsze dane o stosowaniu marihuany pochodzą z Judei sprzed 1700 lat. Aplikowano ją w postaci wziewnej rodzącym kobietom. Nasiona konopi sprzed 2200-2500 lat znajdowano także w Nepalu, po północnej stronie głównego grzbietu Himalajów w rejonie Mustang, oraz w Pazyryku w górach Ałtaj na Syberii, gdzie datowano je na 2400-2500 lat. Z tą ostatnią krainą wiąże się także historia “lodowej księżniczki”, czyli zmumifikowanego ciała kobiety odnalezionego w 1993 roku we wschodniej Rosji. Według ustaleń naukowców, „Ice princess” żyła 2500 lat temu i… leczyła się marihuaną.

Sativa
Gibony
Gibony
Posty: 50
Rejestracja: 23 lip 2019, o 12:46

Re: Marihuanę palono już 2700 lat temu

Post autor: Sativa » 29 lip 2019, o 12:42

Konopie indyjskie były uprawiane w Azji Wschodniej przynajmniej 3500 lat temu.
Ostatnie odkrycie naukowców z Instytutu Maxa Plancka (MPI) ds. Historii człowieka w Jenie, Chińskiej Akademii Nauk i Chińskiej Akademii Nauk Społecznych (oba w Pekinie) opublikowane w czasopiśmie „Science Advances” dowodzi jednoznacznie: 2500 lat temu w Chinach spalono konopie w ramach obrzędów pogrzebowych – i świadomie palono te konopie, które dają ‘high’

ODPOWIEDZ

Wróć do „Konopie w Życiu Ludzi”