Legalizacja marihuany pomaga w walce z przedawkowaniem silny

Konopie w nauce, badania i wykorzystanie ich w technologi.
Awatar użytkownika
Anaya
Gibony
Gibony
Posty: 35
Rejestracja: 26 lip 2016, o 11:31

Legalizacja marihuany pomaga w walce z przedawkowaniem silny

Post autor: Anaya »

Nie od dziś wiadomo, iż w Stanach Zjednoczonych panuje swoistego typu „epidemia”. Mowa tutaj o zażywaniu znacznych ilości leków opioidowych przepisywanych na receptę. Wśród najczęściej stosowanych (i zarazem najbardziej niebezpiecznych) jest fentanyl. Specyfik ten wykazuje silne działanie przeciwbólowe. Według niektórych źródeł działa nawet 100 razy mocniej niż morfina.

W Stanach Zjednoczonych media niemal codziennie informują o przedawkowaniach kolejnych osób. Lekarze w USA bardzo chętnie przepisują silne leki przeciwbólowe na receptę. Nic więc dziwnego, że liczba przedawkowań z roku na rok rośnie.

Leki, które zabijają…

Dane dotyczące przedawkowań są zatrważające. Tylko w 2015 roku w Stanach Zjednoczonych blisko 33 tysiące osób zmarło z powodu przedawkowania leków opioidowych. Według danych statystycznych w okresie 15 lat śmierć poniosło ponad pół miliona osób uzależnionych od silnych leków przeciwbólowych. Codziennie nawet 90 osób w USA umiera z powodu przedawkowania.

Legalny dostęp do konopi a silne leki przeciwbólowe na receptę


Uniwersytet w New Mexico przeprowadził badania na temat wpływu legalizacji medycznej marihuany na liczbę zażywanych silnych leków przeciwbólowych. Obserwacje przeprowadzono na grupie 125 osób, które skarżyły się na przewlekłe bóle.

Spośród całej grupy 83 osoby zaczęły zażywać medyczną marihuanę. W toku badań wyszło na jaw, iż 34% z nich całkowicie zrezygnowało w tym czasie z zażywania leków przeciwbólowych. Konopie okazały się dla nich skutecznym środkiem zwalczającym przewlekły ból. W drugiej grupie docelowej, która nie używała marihuany, zaledwie 2% odstawiło leki przeciwbólowe. Pozostałe 98% nadal zażywa mocne środki farmaceutyczne.

Marihuana nie uzależnia, silne leki przeciwbólowe tak


Marihuana, nawet ta z większą zawartością THC (czyli składnika o właściwościach psychoaktywnych), nie powoduje głodu narkotykowego. Głód narkotykowy może pojawić się podczas zażywania morfiny, kokainy, alkoholu, tytoniu oraz silnych środków przeciwbólowych, psychotropowych i nasennych.

Wiele dotychczas przeprowadzonych badań wykazało, iż konopie indyjskie są skutecznym zamiennikiem leków przepisywanych przez lekarzy. Często też wykazują się one większą skutecznością aniżeli farmaceutyki. Jak pokazuje przykład Stanów Zjednoczonych, legalizacja marihuany medycznej może w znaczącym stopniu wpłynąć na spadek ilości zgonów wywołanych przedawkowaniem silnych leków opioidowych.
ODPOWIEDZ