Używanie konopi indyjskich może poprawić pamięć roboczą.

Konopie w nauce, badania i wykorzystanie w technologi.
Markus
Gibony
Gibony
Posty: 58
Rejestracja: 30 lip 2018, o 06:55

Używanie konopi indyjskich może poprawić pamięć roboczą.

Post autor: Markus » 11 gru 2018, o 09:48

Pamięć robocza to umiejętność poznawcza, którą wykorzystujemy w większości naszych codziennych zadań. Stanowi też centrum dowodzenia umysłu - zarządza innymi funkcjami intelektu, pozwala nam przełączać się pomiędzy zadaniami i wykonywać kilka rzeczy jednocześnie.

Naukowcy z University of Florida potwierdzili, że ich badanie z udziałem 32 szczurów, które zostało opublikowane w czasopiśmie Neurobiology of Learning Memory, było wyjątkowe. Celem tych eksperymentów było ustalenie, w jaki sposób narażenie na dym marihuany wpływa na wydajność pamięci roboczej w modelu szczurzym.

Narażenie na dym z marihuany nie miało wpływu na wydajność samców, ale co zaskakujące, zwiększyło dokładność pamięci roboczej u samic, które miały tendencję do wykonywania zadań mniej dokładnie niż mężczyźni w warunkach wyjściowych. Ponadto, dym marihuany zwiększał dokładność pamięci operacyjnej w podgrupie samców, których wyniki “na trzeźwo” były porównywalne z najgorszymi wynikami samic.

“Ogromna większość badań zarówno na modelach zwierzęcych, jak na ludziach wykazuje, że podawanie konopi indyjskich i kannabinoidów powoduje deficyty w testach funkcji poznawczych, w tym pamięci roboczej. W przeciwieństwie do tego, obecny eksperyment pokazuje, że ostre narażenie na działanie dymu z konopi indyjskich zwiększyło wydajność pamięci roboczej u szczurów, szczególnie u samic, u których poziom podstawowy wykonywania zadania (przed działaniem dymu z marihuany -przyp.red.) był niższy niż u samców. “

ODPOWIEDZ

Wróć do „Badania i Technologie”