konopne koncentraty i ekstrakty

Charakterystyki, opisy, recenzje różnych produktów wykonanych z konopi.
Needy
Gibony
Gibony
Posty: 56
Rejestracja: 14 wrz 2018, o 07:23

konopne koncentraty i ekstrakty

Post autor: Needy » 23 sty 2019, o 10:39

Czym są konopne koncentraty?

Są niczym innym jak skoncentrowanym wyciągiem żywicy, który bogaty jest w kannabinoidy i terpeny. Kwiaty konopi indyjskich przetworzone zmrożonym rozpuszczalnikiem, jakim najczęściej jest zmrożony butan, który po późniejszym odparowaniu daje nam najbardziej znany żywiczny koncentrat – BHO (Butane Hash Oil). Istnieją również ekstrakcję alkoholowe lub ekstrakcje za pomocą dwutlenku węgla. Często spotykane są również ekstrakty otrzymywane za pomocą silnych pras hydraulicznych.

Kief

To najprostszy do pozyskania koncentrat. Kief składa się z włosków zwanych trichomami. Trichomy to struktur krystaliczne powlekające zewnętrzne powierzchni kwiatów oderwane z wysuszonego materiału roślinnego. Pozyskuje się je zwykle za pomocą specjalnych ekranów filtrujących/sitek, które znajdują się w specjalnych maszynach do rozdrabniania suszu, lub na mniejszą skalę w wielopoziomowych młynkach. Kief, jako najdrobniejsza część zmielonego suszu osiada na najniższym poziomie młynka.Kief jest powszechnie uważany za koncentrat niższej jakości, ale niektórzy profesjonalni przetwórcy suszu są w stanie wyekstraktować niezwykle czysty i aromatyczny produkt przy pomocy metody suchego sita. Kief wyróżnia się wysoką zawartością THC – od 20 do nawet 70% THC!

Haszysz

Z kiefu wytwarza się także haszysz – substancję otrzymywaną ze zlepionej i sprasowanej żywicy konopi indyjskich.
Haszysz podobnie jak kief to ekstrakt o silnym działaniu psychoaktywnym dzięki wysokiej zawartości THC. Polecany pacjentom, którzy, aby poczuć przeciwbólowe lub nasenne działanie tetrahydrokannabinolu potrzebują wypalić dużą ilość suszu. Palenie dużych ilości może powodować suchość w gardle, kaszel oraz dyskomfort, na który narzeka wielu pacjentów. Dzięki skoncentrowanej postaci haszysz działa znacznie silniej przy mniejszej ilości.

Daby (z angielskiego dabs) znane są także pod innymi nazwami (czasem – ale nie zawsze – nazwy te wskazują na proces w wyniku którego otrzymało się koncentrat, metod jest bowiem kilka): miód/olej miodowy (honey oil), wosku/oleju woskowego (wax oil). Niektórzy Amerykanie używają także określeń, które u nas na pewno się nie przyjmą: shatter (w wolnym tłumaczeniu „roztrzaskiwacz”) lub budder (trudno to nawet przetłumaczyć, sformułowanie pochodzi od słowa ‚bud’, czyli ‚pąk’). Możecie się także spotkać z nazwą butanowy olej haszyszowy (butane hash oil – BHO), która się wzięła stąd, że jest to jedna z pierwszych i wciąż popularnych metod wyrabiania dabów (jest bardzo efektywna). Od kilku lat bardzo gwałtownie rośnie wzięcie jakim się cieszą te koncentraty w USA, gdzie można je kupić w sklepach z marihuaną (oczywiście tylko w kilku stanach), ale także w prosty sposób samodzielnie zrobić.

Olejek haszyszowy / BHO

Olejek haszyszowy (Butane Hash Oil, BHO) to silnie skoncentrowany ekstrakt, który pozyskuje się z haszyszu. Pozyskuje się go z wykorzystaniem butanu jako głównego rozpuszczalnika. Osoby produkujące taki olejek powinny zachować ostrożność oraz dopilnować, aby ekstrakt został oczyszczony z resztek butanu, które są szkodliwe. Wiele czynników (głównie temperatura) może wpłynąć na końcową konsystencję olejku. W zależności od konsystencji otrzymanego produktu stosuje się nieco inne nazewnictwo. Shatter to olejek o szklistej strukturze, który często pęka i rozpada się podczas dotykania. Budder, honeycomb, crumble oraz sap to inne nazwy olejku haszyszowego, które nie mają swoich odpowiedników w polskim nazewnictwie. Popularne m.in. w Stanach Zjednoczonych, gdzie marihuana jest legalna, są stosowane przez zwolenników silnego działania psychoaktywnego, którym zależy na jak najwyższej zawartości THC. Tak pozyskany z kiefu ekstrakt może zawierać nawet 80-90% THC! Jest to bardzo silna substancja, która, z medycznego punktu widzenia, będzie miała zastosowanie w określonych przypadkach.

Olejek haszyszowy często jest stosowany m.in. przez pacjentów cierpiących na: chroniczne bóle, problemy z zasypianiem, brak apetytu, nudności, objawy związane z chemioterapią, AIDS i inne, w przypadku których terapeutyczny efekt zawdzięczamy obecności psychoaktywnego THC.

Oleje / olejki CBD

To skoncentrowany, niepsychoaktywny ekstrakt z konopi siewnych, który pozyskuje się w procesie ekstrakcji CO2. CO2, czyli dwutlenek węgla, to powszechnie używana w przemyśle spożywczym substancja, która dzięki swoim właściwościom pozwala wydobyć z konopi pożądane związki. Dwutlenek węgla to substancja nadkrytyczna, która ze struktury gazowej, w podciśnieniu, zamienia się w płyn. Ekstrakcja za pomocą dwutlenku węgla pozwala otrzymać czysty konopny koncentrat w formie płynu, dzięki czemu jest dobrym rozwiązaniem dla pacjentów, którzy poszukują naturalnych ekstraktów wysokiej jakości. Ta metoda dzięki niskim temperaturom podczas procesu ekstrakcji pozwala zachować szerokie spektrum cennych molekuł (kannabinoidów, terpenów, fawonoidów i innych dodatkowych substancji znajdujących się w konopiach, a dających synergiczny efekt), które często są tracone przy zastosowaniu innych metod. Przez wielu uważana za najbezpieczniejszą i najbardziej delikatną metodę pozyskiwania konopnego ekstraktu.

Olejek CBD wytwarza się z odmian o wysokiej zawartości kannabidiolu, a niskiej zawartości THC, dlatego też jest od produkowany także w Polsce, z konopi siewnych (Cannabis sativa L.), które są uprawiane na rodzimych glebach. Dzięki niemal niewyczuwalnej przez ludzki organizm obecności THC olejek ten nie oddziałuje na świadomość pacjenta i często stosowany jest w terapii dzieci, osób starszych i zwierząt.

Rosin / Rosin Tech

To kolejny, choć mało popularny w Polsce, ekstrakt z konopi indyjskich. Rosnącą popularność zdobywa szczególnie w Stanach Zjednoczonych, gdzie stał się ulubieńcem wielu osób. Nie bez powodu przyciąga zainteresowanie osób, które korzystają z marihuany w celach leczniczych. Rosin jest w postaci stałej żywicy, którą uzyskuje się poprzez poddanie suszu wysokiemu ciśnieniu i temperaturze w celu odparowania lotnych, ciekłych terpenów. Terpeny są także korzystne dla zdrowia, więc jest to metoda dla osób, którym nie zależy na pozyskaniu ekstraktu o pełnym spektrum substancji, a chcących uzyskać silny psychoaktywnie ekstrakt. Zwykle rosin wykonuje się to przy użyciu przemysłowej prasy termicznej, a w domowych warunkach można to wykonać przy użyciu… prostownicy do włosów!

Olej RSO / Rick Simpson Oil / Olej THC

Nazwa RSO pochodzi od imienia jego wynalazcy, wybitnego aktywisty konopnego Ricka Simpsona z Kanady, rozwinięcie skrótu oznacza Rick Simpson Oil. Olej RSO został wynaleziony już w 2003 roku, jednak w Polsce zdobywa on coraz szerszą popularność dopiero w roku 2015 za sprawą działań aktywistów ze stowarzyszenia Wolne Konopie.Ekstrakcja RSO to prosta, nieprofesjonalna i niebezpieczna metoda pozwalająca wytworzyć ekstrakt o wysokim stężeniu w domowych warunkach, szerzej rozpowszechniona przez Ricka Simpsona.
Celem ekstrakcji RSO jest pozyskanie jak największej ilości żywicy zawartej w marihuanie, tłuszcze te rozpuszczają się w alkoholu, a pozostały niezwykle cenny materiał roślinny użyty w tej procedurze zostaje wyrzucony na śmietnik. W konopiach znajduje się około 480 substancji aktywnych, oprócz samych kannabinoidów, w ziele konopi znaleźć można także flawonoidy, terpenoidy i wiele innych wartościowych substancji. Stosując ekstrakcję RSO marnuje się te substancje, ograniczając się do samego THC z małą dawką CBD, co znacznie redukuje efekt terapeutyczny, gdyż najlepsze efekty uzyskuje się stosując całą roślinę w jak najmniej przetworzonej i surowej formie.

Jakie jest Wasze zdanie na temat ekstraktów konopnych? Którą z metod uważacie za najlepszą? Dlaczego? Zapraszamy do dyskusji w komentarzach!

ODPOWIEDZ

Wróć do „Produkty Konopne”