Najdziwniejsze imiona z całego świata

Tematy o świecie który nas otacza, ciekawe artykuły i informacje.
Awatar użytkownika
Kali
Gibony
Gibony
Posty: 68
Rejestracja: 2 paź 2014, o 07:29

Najdziwniejsze imiona z całego świata

Post autor: Kali »

Najdziwniejsze imiona z całego świata

Polska
Rodzice wybierający imię dla dziecka muszą pamiętać o kilku obowiązujących zasadach. W Polsce jednej osobie można nadać maksymalnie dwa imiona, imię nie może być ośmieszające, nieprzyzwoite, a także musi pozwolić na odróżnienie płci dziecka. Kolejna regulacja, o którą często rozbijają się pomysły rodzicieli to forma imienia przyswojona przez język polski. Dlatego Brajan i Nikola zastępują najczęściej Briana i Nicole. Imię nie może też budzić negatywnych skojarzeń, pochodzić od nazwy geograficznej ani wyrazu pospolitego. Ostateczną decyzję podejmuje urzędnik, z którym coraz częściej rodzice wdają się w dyskusję.

Niemcy
Podobnie jak polskie, niemieckie przepisy wymagają, aby na podstawie imienia można było określić płeć dziecka, nie powinno mieć ono również negatywnych konotacji ani być pospolitym wyrazem. Jeśli urząd odrzuci wybraną przez opiekunów propozycję, mają oni możliwość odwołania. Jeśli jednak i ono spotka się z odmową, decyzja jest definitywna.

Odrzucone imiona: Matti - urzędnicy uznali, że to imię nie pozwala na odróżnienie płci.
Zaakceptowane imiona: Legolas, Nemo.

Szwecja
Szwedzkie prawo kładzie nacisk przede wszystkim na to, aby imię nie było obraźliwe i nie powodowało dyskomfortu właściciela. Można nadać dziecku kilka imion, jeśli jednak w przyszłości postanowi je zmienić (można to zrobić raz w życiu), przynajmniej jedno powinno zostać takie samo.

Odrzucone imiona: "Brfxxccxxmnpcccclllmmnprxvclmnckssqlbb11116" - gdyby zostało zaakceptowane, prawdopodobnie byłoby najdziwniejszym imieniem na świecie. Pomysłowi rodzice chcieli w ten sposób zaprotestować przeciwko zbyt restrykcyjnym, ich zdaniem, przepisom. Nie powinni się zatem dziwić, że propozycja została odrzucona, podobnie jak ich kolejny pomysł: "A". Szkoda, że czasem obcy ludzie w postaci urzędników muszą bronić dzieci przed ich własnymi rodzicami.
Inne odrzucone imiona: Metallica, Superman, Veranda, Ikea, Elvis.
Zaakceptowane imiona: Google, Lego.

Japonia
W tym kraju wiele osób może nosić to samo imię, jednak ich znaczenie po zapisaniu w japońskich znakach kanji będzie się między sobą różniło. Jedno imię można zapisać nawet na kilka sposobów, wybierają go rodzice, biorąc pod uwagę charakter czy wygląd dziecka albo rodzinną tradycję. Imiona męskie często zawierają słowo "hiro" (co oznacza "szeroki, rozległy"), "ki" ("drzewo", "stojący"" i "ta" ("duży", "gruby"), zaś żeńskie przeważnie kończą się znakiem "ko" (po japońsku "dziecko") lub "mi" ("piękno"). Istnieją również imiona, które nie są przypisane do konkretnej płci.

Odrzucone imiona: Akuma - po japońsku "diabeł", imię zostało uznane za niestosowne.

Dania
Duńskie przepisy dotyczące nadawania imion są bardzo restrykcyjne, rodzice mogą wybierać z listy 7000 zaakceptowanych wcześniej propozycji. Jeśli wymarzy im się imię, którego nie ma w spisie, będą potrzebowali specjalnej zgody uzyskanej w parafii, a następnie akceptacji urzędnika. Statystyki podają, że do urzędów wpływa rocznie około 1000 tego typu wniosków z czego 20 proc. zostaje odrzuconych.

Odrzucone imiona: Anus, Pluto, Monkey.

Islandia
Podobnie jak w innych wymienionych krajach, rodzice muszą stosować się do obowiązujących regulacji, a jeśli będą chcieli nadać dziecku imię, które nie widnieje w islandzkim rejestrze, muszą złożyć wniosek i uiścić odpowiednią opłatę. Zgłaszane imię musi zawierać wyłącznie litery istniejące w islandzkim alfabecie, nie powinno natomiast zbytnio odstawać od islandzkiej gramatyki i tradycji.

Odrzucone imiona: Harriet (islandzka gramatyka uniemożliwia odmianę tego imienia, co jest niedopuszczalne), Duncan (w islandzkim alfabecie nie ma litery "c").
Zaakceptowane imiona: Bambi.

Nowa Zelandia
Tu przepisy są dużo mniej restrykcyjne, a urzędnicy nie wymagają, aby imię wpisywało się w tradycję kraju, nie ma również obostrzeń językowych. Wymaga się jedynie, żeby imię nie było obraźliwe ani... zbyt długie.

Odrzucone imiona: Yeah Detroit, Fish and Chips, Sex Fruit, Adolf Hitler.
Zaakceptowane imiona: Benson and Hedges (dla bliźniąt), Number 16, Bus Shelter, Violence.

Stany Zjednoczone
W USA panuje chyba największa dowolność w wymyślaniu i nadawaniu dzieciom imion, z czego skrzętnie korzystają amerykańskie gwiazdy, tworząc takie cuda jak Zuma Nesta Rock (córka Gwen Stefani), Apple (córka Gwyneth Paltrow i Chrisa Martina), Camera (córka tenisisty Artjura Ashego), Pilot Inspektor (syna Jasona Lee) , Satchel ("torba na ramię", syn Woody'ego Allena) czy Tu Morrow (córka Roba Morrowa). Widząc takie językowe twory, mamy wrażenie, że surowe przepisy dotyczące nadawania imion, są jednak dobrym pomysłem.
ODPOWIEDZ