Grypa wciąż groźna. Trzy osoby zmarły w ciągu tygodnia

Tematy o świecie który nas otacza, znalazłeś gdzieś ciekawy artykuł podziel się nim z nami.
ekwilibrysta
Gibony
Gibony
Posty: 40
Rejestracja: 1 sie 2016, o 05:35

Grypa wciąż groźna. Trzy osoby zmarły w ciągu tygodnia

Post autor: ekwilibrysta » 26 lut 2018, o 12:49

Między 16 a 22 lutego odnotowano w Polsce ponad 269 tysięcy zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę, trzy osoby zmarły - wynika z najnowszych danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny. Najwięcej zachorowań między 16 a 22 lutego odnotowano na Mazowszu (ponad 49 tysięcy) i w Wielkopolsce (37 tysięcy). Na terenie kraju z powodu grypy i jej podejrzeń wystawiono w tym czasie ponad tysiąc skierowań do szpitala.

Między 16 a 22 lutego odnotowano trzy zgony - dwa w województwie małopolskim (jak podał PZH, chodziło o osoby w wieku powyżej 65 lat) oraz jeden w województwie pomorskim (w przedziale wiekowym 15-64). W styczniu odnotowano prawie 700 tysięcy przypadków zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę. Od 1 do 22 lutego jest ich już ponad 780 tysięcy. W tym roku z powodu grypy zmarło siedem osób.

Higiena i szczepienia

Specjaliści przekonują, że najskuteczniejszym sposobem zapobiegania infekcjom i powikłaniom powodowanym przez wirusy grypy są szczepienia. Niezwykle istotne, jak podkreślają eksperci, jest także przestrzeganie zasad higieny, między innymi częste mycie rąk oraz kichanie i kasłanie w zgięcie łokciowe. Dzięki temu minimalizuje się ryzyko przeniesienia wirusa na dłonie i przekazania go innym osobom. W miejscach publicznych i środkach transportu należy również unikać niepotrzebnego dotykania powierzchni i elementów ich wyposażenia. Przy wystąpieniu objawów takich jak gorączka, bóle głowy, bóle mięśniowo-stawowe, kaszel, ból gardła lub duszność trzeba zgłosić się do lekarza. W przypadku podejrzenia lub rozpoznania grypy należy pozostać w domu. To zmniejsza ryzyko wystąpienia groźnych powikłań towarzyszących chorobie. Grypa zwykle atakuje nagle i wywołuje silną gorączkę, często powyżej 39 stopni C. Objawia się bólami mięśni, stawów oraz głowy. W przeciwieństwie do przeziębień w czasie grypy rzadko występuje katar, bardziej charakterystyczny dla niej jest natomiast suchy męczący kaszel. Grypa może mieć również przebieg bezobjawowy lub z niewielkimi objawami. Grypa występuje przez cały rok, jedynie w mniejszym nasileniu w poszczególnych okresach, na przykład latem. W poprzednim sezonie grypowym 2016/2017 zarejestrowano ponad 3,8 miliona zachorowań na grypę i podejrzeń, czyli 25 procent więcej niż rok wcześniej. Od września 2017 roku liczony jest kolejny sezon grypowy.

tvn24.pl

Rabatka01
Gibony
Gibony
Posty: 25
Rejestracja: 17 mar 2016, o 10:47

Re: Grypa wciąż groźna. Trzy osoby zmarły w ciągu tygodnia

Post autor: Rabatka01 » 15 mar 2018, o 13:04

Z roku na rok jest coraz gorzej [uśmiech]

ODPOWIEDZ

Wróć do „Newsy ze Świata, Ciekawostki, Artykuły”