Dekryminalizacja narkotyków – nowy raport Komisja ds. Polity

Artykuły i informacje o marihuanie oraz różnych innych narkotykach.
Bristol
Gibony
Gibony
Posty: 26
Rejestracja: 26 lip 2016, o 11:33

Dekryminalizacja narkotyków – nowy raport Komisja ds. Polity

Post autor: Bristol »

Dekryminalizacja narkotyków – nowy raport Komisja ds. Polityki Narkotykowej

W ostatnich czasach o dekryminalizacji narkotyków mówi się całkiem sporo. Coraz więcej stanów Ameryki Północnej wprowadza lub planuje wprowadzić dostęp do medycznej marihuany lub rozważa całkowitą legalizację. Przemysł konopny w USA nigdy nie miał się tak dobrze jak teraz, a z roku na rok liczba zainteresowanych marihuaną osób stale wzrasta. Analitycy prognozują jakoby wartość rynku marihuany wyniosła w roku 2018 8 miliardów dolarów. Zaskakujące wyniki finansowe, nowe miejsca pracy oraz poprawa stanu zdrowia pacjentów zachęcają do dalszej legalizacji konopi.

Komisja ds. Polityki Narkotykowej

Richard Branson uznawany jest za prawdziwą ikonę biznesu oraz działań na rzecz legalizacji marihuany. Multimiliarder kilka miesięcy wcześniej przyznał się jakoby palił skręty z własnymi dziećmi. Podstarzały prezes grupy Virgin mówi „Jeśli chcą spalić jointa, zrób to razem z nimi. Nie pozwól, aby ukradkiem zrobili to na własną rękę.” Branson zasiadający w Światowej Komisji ds. Polityki Narkotykowej wojnę z narkotykami określił jako “fatalnie błędną”. Obok Bransona w komisji zasiada Kofi Annan piastujący niegdyś urząd sekretarza generalnego ONZ oraz byli prezydenci Kolumbii, Meksyku i Brazylii. Komisja oczywiście nie gloryfikuje użytkowania narkotyków, jednak pokazuje w jaki sposób należy postępować w kwestii dekryminalizacji.

Skuteczna dekryminalizacja narkotyków – Portugalia

Jako kraj, w którym dekryminalizacja osiągnęła spory sukces komisja podała Portugalię. W roku 2001 władze Portugali zdekryminalizowały posiadanie narkotyków na własny użytek, choć produkcja i handel do dnia dzisiejszego podlega karze. Chodząc po ulicach Portugalczycy mogą posiadać niewielkie ilości narkotyków np. 25 gram marihuany czy 1 gram amfetaminy. Dekryminalizacja w znacznym stopniu zmniejszyła odsetek osób uzależnionych od narkotyków oraz ilość przestępstw na tle narkotykowym i ogółem. Wdrożona 15 lat temu polityka przynosi pozytywne efekty do dnia dzisiejszego. Zdaniem komisji radykalne akty prawne, regulujące kwestię narkotyków w znacznym stopniu uderzają w negatywnie w 5,5 miliarda ludzi na całym Świecie. W jaki sposób? Przede wszystkim osoby te posiadają znacznie ograniczony dostęp do niektórych leków np. medycznej marihuany. O mniej radykalnym podejściu do narkotyków mówiono już wielokrotnie np. w 2011 roku za sprawą otwartego listu, w którym 20 osób ze świata polityki wyraziło swoje poglądy na temat dekryminalizacji. Swoje poparcie światowej petycji wyraził między innymi Lech Wałęsa.

Mniej surowe kary za posiadanie narkotyków

Komisja walczy również o to, aby znieść karę śmierci za przestępstwa związane z narkotykami oraz ograniczyć sankcje za posiadanie nielegalnych substancji na własny użytek. Niewątpliwie dekryminalizacja narkotyków należy do najskuteczniejszej metody walki z nimi oraz przynosi o wiele lepsze efekty niż radykalne formy walki wprowadzone przez Nixona.
ODPOWIEDZ