Róbcie tatuaż, jeśli jesteście tego w 100 procentach pewni

Wszystko o tatuażach, tattoo metody i style oraz wzory.
Angel
Gibony
Gibony
Posty: 33
Rejestracja: 8 sie 2013, o 14:35

Róbcie tatuaż, jeśli jesteście tego w 100 procentach pewni

Post autor: Angel »

Boom na tatuaże nie słabnie, a do lekarzy medycyny estetycznej zgłasza się coraz więcej ludzi, którzy chcą się pozbyć "dziary". - Nie ma tygodnia bez takich pacjentów - mówi doktor Jacek Toboła z Centrum Dermatologii, Medycyny Estetycznej i Chirurgii Skóry.

Tatuaże są coraz bardziej popularne. Ma je właściwie co druga osoba na ulicy. Czy to bezpieczny i zdrowy sposób na ozdobienie ciała?

Dr Jacek Toboła: Najczęściej bezpieczny, o ile wykonany jest w sterylnych warunkach. Czasami może wystąpić trudna do wcześniejszego przewidzenia alergia na barwnik tatuażu i wtedy pojawia się spory problem, ponieważ trudno jest usunąć barwnik z organizmu.

Co nam grozi, jeśli trafimy do niewłaściwego studia tatuażu, czyli takiego, które nie jest bezpieczne, bo tatuażyści nie używają np. jednorazowego sprzętu?

- W przypadku nieużywania sterylnego sprzętu grożą nam wszystkie choroby zakaźne, szczególnie wirusowe, jak np wirusowe zapalenie wątroby typu B lub C lub HIV, a także spora liczba infekcji bakteryjnych


Do tatuażystów zgłaszają się zarówno 15-latki, jak i osoby 60-letnie. Czy tatuaż można sobie zrobić w każdym wieku?


- Oczywiście, w każdym wieku, jednak wykonujący tatuaż powinni pamiętać, że wykonanie go osobie niepełnoletniej może się skończyć dla nich konsekwencjami prawnymi, o ile rodzic dziecka zdecyduje się wystąpić na drogę prawną.

Czy są zatem jakieś przeciwwskazania do wykonania tatuażu?


- Takie same jak do jego usunięcia, czyli skłonność do bliznowacenia i alergie skórne.

Jakich zasad najlepiej przestrzegać tuż po wyjściu ze studia tatuażu? Opatentowanym sposobem "opatrunku" jest owinięcie tatuażu folią spożywczą. Czy to zdrowe i bezpieczne? Czy wytatuowane miejsce można np. opalać, zanurzać w chlorowanej wodzie (np. na basenie)?


- Do czasu wygojenia powinno się w miarę możliwości zachowywać sterylność rany, unikać moczenia, zdrapywania strupów. Po wygojeniu nie ma żadnych ograniczeń w kąpielach czy opalaniu.

Czy dużo osób zgłasza się do państwa, żeby usunąć tatuaż? Jaki podają powód usunięcia wzoru?


- Liczba ta rośnie, nie ma tygodnia bez osoby lub kilku osób chcących usunąć bądź rozjaśnić tatuaż. Najczęściej pacjenci przestają akceptować posiadanie tatuażu i zaczynają się go wstydzić, żałować jego wykonania. Często są to bardzo emocjonalne reakcje typu "nie mogę z tym dłużej żyć" lub "wolę bliznę niż tatuaż". Innym pacjentom znudził się lub przestał podobać wzór tatuażu i chcą go rozjaśnić, aby potem pokryć go nowym.

Jak wygląda laserowe usuwanie tatuażu? Na czym polega?

- Mechanizm laserowego usuwania tatuażu opiera się na tzw. efekcie fotoakustycznym. Mówiąc w skrócie - impuls lasera, uderzając w cząstki barwnika, powoduje jego rozbicie na mikrocząsteczki, które są następnie usuwane przez układ odpornościowy organizmu. Istotnym elementem skutecznego usuwania tatuaży jest taki dobór długości fali lasera, aby była ona selektywnie absorbowana przez barwnik tatuażu, a nie przez otaczające struktury (np. naczynia krwionośne i skórę). Przy tak wielkiej różnorodności kolorystycznej tatuaży jedna długość fali zdecydowanie nie wystarcza - potrzebne są różne długości fal zgodne z widmem absorbcji różnych kolorów barwników. Istotnym czynnikiem jest także moc impulsu (im wyższa, tym lepiej) oraz czas trwania impulsu (im krótszy, tym lepiej - przy krótkim impulsie ciepło nie rozchodzi się na otaczające tkanki, co zmniejsza ryzyko uszkodzenia struktur przyległych do tatuażu).

Jak długo trwa taki zabieg i ile kosztuje?

- Czas zabiegu zależy od wielkości tatuażu. Najczęściej waha się od kilku do kilkunastu minut. Zabiegi powtarza się w odstępach ok. 6-8-tygodniowych. Ilość zabiegów potrzebnych do usunięcia tatuażu najczęściej waha się od 5 do 10, czyli cały proces często trwa rok lub dłużej. Koszt zależy od wielkości, skomplikowania tatuażu. Dla orientacji podaje się cenę za pełny tatuaż wielkości 5x5 cm - 300 PLN za jeden zabieg.

Jaki tatuaż najtrudniej usunąć?

- Ok. 90-95 proc. wszystkich poddawanych laseroterapii tatuaży dobrze odpowiada na leczenie. Jednak końcowy efekt w dużej mierze jest zależny od rodzaju i koloru barwnika użytego do wykonania tatuażu. Uogólniając, czarny tusz reaguje najlepiej, żółty często nie reaguje w ogóle. Zielony, niebieski wymagają odpowiedniej długości fali i są trudniejsze do leczenia. Biały lub cielisty może nie odpowiadać na terapię, a nawet ściemnieć podczas leczenia, podobnie jak czerwony. Starsze barwniki są zwykle łatwiejsze do usunięcia niż nowe. Wielkość tatuażu jest najmniej istotnym czynnikiem decydującym o skuteczności zabiegu laserowego. Nierzadko duże tatuaże ustępują znacznie szybciej niż małe, które potrafią być bardzo oporne na leczenie.

Czy na ciele zostają blizny po takim usuniętym tatuażu?

- Zdarza się, że w wyniku działania lasera powstają blizny - oczywiście jest to najmniej pożądane powikłanie. Największe ryzyko powstania blizn jest w obrębie klatki piersiowej, zewnętrznej górnej części ramienia i kostki. Konieczne jest zebranie od pacjenta dokładnego wywiadu co do skłonności do powstawania nieładnych blizn, np. po wcześniejszych zabiegach, urazach, otarciach skóry, itp. W przypadku skłonności do nieprawidłowego bliznowacenia zabiegu nie należy wykonywać.

A wy? Kiedy i na jaki tatuaż byście się zdecydowali? Lub jeśli posiadacie co was skłoniło do jego zrobienia??
Awatar użytkownika
EvilGirl
Gibony
Gibony
Posty: 37
Rejestracja: 8 sie 2013, o 14:42

Re: Róbcie tatuaż, jeśli jesteście tego w 100 procentach pew

Post autor: EvilGirl »

Uważam że lepiej umówić się w znanym i konkretnym studiu zapłacić więcej ale mieć pewność co do jakość i zadowolenia z tatuażu który będzie nam towarzyszył do końca życia
ODPOWIEDZ