Zerwane więzadło.

Wszystko co związane ze światem mężczyzn.
Awatar użytkownika
Rycerz
Gibony
Gibony
Posty: 24
Rejestracja: 10 sty 2015, o 22:30

Zerwane więzadło.

Post autor: Rycerz »

Siemka.
Gram amatorsko w siatkę i na ostatnim meczu tak nieszczęśliwie upadłem, że doznałem kontuzji kolana. Lekarz mówił, że najprawdopodobniej doszło do urazu więzadła o nazwie ACL. Czy jest to poważna rzecz? Ile czasu będę potrzebował na powrót do zdrowia? Czy to się leczy czy pozostaje już tak do końca życia? Czytałem już w wielu różnych miejscach, lecz nie mogę nigdzie znaleźć odpowiedzi na nurtujące mnie pytania.
Awatar użytkownika
Loozak
Gibony
Gibony
Posty: 21
Rejestracja: 10 sty 2015, o 22:58

Re: Zerwane więzadło.

Post autor: Loozak »

Nie zazdroszczę kolego. Przerabiałem to jakiś czas temu. Wszystko zależy od tego czy doszło do całkowitego zerwania czy też częściowego. Aby upewnić się, że faktycznie strzelił ACL wykonuje się usg i potwierdza badaniem przez ortopedę ( są tam jakieś specyficzne odruchy).
Potem nie pozostaje nic innego jak czekać na zabieg, zwany artroskopią. Często już wtedy udaje się zespolić uszkodzone więzadło, czasem jednak trzeba wykonać rekonstrukcję, a to już wyższa szkoła jazdy.
Awatar użytkownika
Topola
Gibony
Gibony
Posty: 23
Rejestracja: 7 sty 2015, o 21:27

Re: Zerwane więzadło.

Post autor: Topola »

Rycerz jeżeli to Ciebie pocieszy, to od sportu będziesz miał odpoczynek przynajmniej półroczny, o ile jesteś amatorem a nie zawodowcem. W przypadku zawodowców wykonuje się inne zabiegi i wraca się szybciej do pełnej sprawności, kasa jednak za takie działania jest dużo większa. W powrocie do zdrowia bardzo ważna jest prawidłowa rehabilitacja.
Awatar użytkownika
Ashley
Gibony
Gibony
Posty: 22
Rejestracja: 7 sty 2015, o 19:36

Re: Zerwane więzadło.

Post autor: Ashley »

Jeżeli nie jest całkowicie zerwane to wystarczy termoobkurczenie, jak zerwane to rekonstrukcja. Kiedy masz jakieś badania? Daj znać, co potem z tego wyniknie.
Awatar użytkownika
Rycerz
Gibony
Gibony
Posty: 24
Rejestracja: 10 sty 2015, o 22:30

Re: Zerwane więzadło.

Post autor: Rycerz »

Z tego co mi napisali w karcie ze szpitala to będe musiał mieć robioną rekonstrukcję jakimś endo-buttonem. Ktoś coś wie na ten temat? Bolesne będzie? Jak w ogóle wygląda operacja i co jest po niej?
Awatar użytkownika
GreenMan
Gibony
Gibony
Posty: 24
Rejestracja: 12 sty 2015, o 18:11

Re: Zerwane więzadło.

Post autor: GreenMan »

stary nie chcę Cie straszyć, ale kolorowo nie będzie. Będziesz miał dwie sztabki przykręcone do kości i do nich będzie zamocowane więzadło uformowane z Twoich mięśni. Po operacji od razu rehabilitacja i po pół roku do roku wrócisz na parkiet. Z tym, że nie ma co szaleć przez pierwsze dwa- trzy lata, bo bardzo łatwo wtedy o odnowienie urazu.
Awatar użytkownika
Rycerz
Gibony
Gibony
Posty: 24
Rejestracja: 10 sty 2015, o 22:30

Re: Zerwane więzadło.

Post autor: Rycerz »

Byłem dzisiaj u ortopedy i mam już trmin wyznaczony na połowę marca. To w miarę szybki termin czy dość odległy? W jakiś specjalny sposób trzeba się do tego przygotować?
Awatar użytkownika
Loozak
Gibony
Gibony
Posty: 21
Rejestracja: 10 sty 2015, o 22:58

Re: Zerwane więzadło.

Post autor: Loozak »

Na pewno naucz się powoli chodzić o kulach, bo przez kilka miesięcy po operacji będziesz musiał z nimi dobrze żyć, bo będą jedyną Twoją ostoją.
ODPOWIEDZ