Amnestia z automatu?

Wasze wpadki, przypały, porady, pomoc.
Awatar użytkownika
Kanabos
Gibony
Gibony
Posty: 46
Rejestracja: 30 sty 2013, o 11:05

Amnestia z automatu?

Post autor: Kanabos » 30 sty 2013, o 11:14

W przypadku zniesienia kar za posiadanie cannabis na własny użytek, na wolność wypuszczone zostaną wszystkie osoby skazane z nieszczęsnego paragrafu 62.1

Art. 4 par. 4 kodeksu karnego mówi jasno: "Jeżeli według nowej ustawy czyn objęty wyrokiem nie jest już zabroniony pod groźbą kary, skazanie ulega zatarciu z mocy prawa". Oznacza to, w mojej ocenie, że jeśli będziemy mieli przepis, który będzie stanowił, że nie podlega karze sprawca posiadający środek odurzający lub substancję psychotropową na własny użytek, w ilości nieznacznej, to wyrok osoby skazanej ulega zatarciu.

Innymi słowy w dniu wejścia w życie nowej ustawy osoby takie zostaną uznane za niekaranych i powinny zostać zwolnione z zakładu karnego. Szczególnie istotna jest załączona do ustawy tabela wartości określających tą "nieznaczną ilość" – jeśli np. dla MJ będzie to 10 gram, to amnestią zostaną objęte osoby skazane za „przestępstwo” posiadania mniejszych niż 10 gram ilości. Bez takiej tabeli nie ma jednak szans na zatarcie skazania, z wyroków dotychczasowych nie wynika bowiem czy orzeczona kara dotyczy „ilości nieznacznej”, są tam podane faktyczne ilości na podstawie których będzie można stwierdzić czy zgodnie z nową ustawą spełniona jest ta przesłanka.

Trzeba pamiętać, że dzień wejścia ustawy w życie nie jest tym samym, co jej przegłosowanie - czasami jest to kilka tygodni lub miesięcy od podpisania przez Prezydenta, to zależy od tzw. "przepisów przejściowych", które są zawarte w ustawie nowelizującej i wskazują chwilę wejścia w życie nowej ustawy. Zapis taki ("Ustawa wchodzi w życie po upływie 6 miesięcy od dnia ogłoszenia") znalazł się m.in. w ostatniej nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu, która pomimo uchwalenia przez Sejm 1 kwietnia, obowiązuje dopiero od grudnia.

Niestety amnestia nie daje podstaw do ubiegania się o odszkodowanie za wakacje za kratkami. Osoby osadzone w tej chwili zostały skazane zgodnie z obowiązującymi przepisami. Odszkodowanie mogłoby natomiast przysługiwać osobie, która nie zostanie zwolniona po wejściu w życie ustawy depenalizującej posiadanie 10 gram, w sytuacji gdy została skazana za posiadanie np. 3 gram. Im wyższa będzie wartość („niewielka ilość”) w tabeli, tym więcej osób ma szanse zostać zwolnionych z uwagi na większą ilość wyroków ulegających zatarciu.

Zatarciu ulegną również wyroki w zawieszeniu, zaś postępowania przygotowawcze i sądowe będą podlegały umorzeniu, pod warunkiem, że dotyczą ilości kwalifikującej się jako niewielka. Podobnie jeśli zmianie ulegną kary za posiadanie ilości innych niż „nieznaczne”, wyroki skazanych za ten czyn osób zostaną odpowiednio skrócone. Mówi o tym art. 4 par. 2 KK: "Jeżeli według nowej ustawy czyn objęty wyrokiem zagrożony jest karą, której górna granica jest niższa od kary orzeczonej, wymierzoną karę obniża się do górnej granicy ustawowego zagrożenia przewidzianego za taki czyn w nowej ustawie."

Stelios Alewras - Pełnomocnik ds. polityki narkotykowej Ruchu Palikota

spliff.com.pl

ODPOWIEDZ

Wróć do „Prawo”