Jak zwalczyć żylaki - sześć skutecznych sposobów

Różne patenty i wasze robótki.
Awatar użytkownika
EvilGirl
Gibony
Gibony
Posty: 37
Rejestracja: 8 sie 2013, o 14:42

Jak zwalczyć żylaki - sześć skutecznych sposobów

Post autor: EvilGirl »

Żylaki to jedna z najczęstszych chorób współczesnego świata. W Polsce boryka się z nią 10 mln osób, w tym aż 7,5 mln kobiet. Zarysowujące się pod skórą obrzmiałe niebieskawe naczynia to nie tylko problem estetyczny, ale przede wszystkim zdrowotny.

Poszerzone i rozciągnięte żyły powierzchniowe (czyli właśnie żylaki) mogą być przyczyną bolesnych skurczów mięśni, stóp i podudzi, obrzęków i pieczenia, a nawet owrzodzenia dolnych części nóg. Zaniedbanie dolegliwości może doprowadzić do szeregu groźnych powikłań: niewydolności żylnej, zapalenia żył głębokich i w konsekwencji groźnym dla życia zatorem (zatkaniem naczyń krwionośnych).

Aby zmniejszyć ryzyko pojawienia się żylaków (a także, jeśli pojawiły się zmiany, zapobiec pojawieniu się nowych i pogłębieniu już istniejących) ważne jest utrzymanie żył w dobrej kondycji. Poznajcie sześć prostych wskazówek, jak to zrobić.

1. Stosuj dietę bogatą w witaminę C i rutynę (witaminę P)

Związ­ki te wzmac­nia­ją ścia­ny na­czyń krwio­no­śnych, po­pra­wia­ją krą­że­nie, dzia­ła­ją prze­ciw­za­pal­nie (do­dat­ko­wo ru­ty­na prze­dłu­ża dzia­ła­nie wi­ta­mi­ny C). Do­sko­na­łym źró­dłem ru­ty­ny są m.​in. kasza gry­cza­na, ce­bu­la, mar­chew, cy­try­ny. Wi­ta­mi­nę C znaj­dzie­my np. w czer­wo­nej pa­pry­ce, bro­ku­łach, kiwi i po­mi­do­rach. W celu uela­stycz­nie­nia żył za­le­ca się rów­nież picie her­bat­ki z po­krzy­wy i mnisz­ka le­kar­skie­go.

2. Dbaj o linię
Nad­wa­ga to do­dat­ko­we ob­cią­że­nie dla nóg (ży­la­kom sprzy­ja rów­nież ciąża). Ogra­ni­cze­nie ry­zy­ka po­ja­wie­nia się pro­ble­mów z ży­ła­mi może być świet­ną mo­ty­wa­cją do sku­tecz­ne­go od­chu­dza­nia.

3. Nie zapominaj o aktywności fizycznej
Za­sto­jom krwi w ży­łach sprzy­ja sie­dzą­ca lub sto­ją­ca praca, a także nawyk sie­dze­nia ze skrzy­żo­wa­ny­mi no­ga­mi. W ta­kich sy­tu­acjach nie­oce­nio­ny oka­zu­je się ruch – le­ka­rze za­le­ca­ją przede wszyst­kim spa­ce­ry, a także jazdę na ro­we­rze lub pły­wa­nie. Pod­czas dłu­go­trwa­łe­go sie­dze­nia lub sta­nia warto pa­mię­tać o tym, by od czasu do czasu po­ru­szać sto­pa­mi.

4. Nie dla wysokich obcasów i obcisłych ubrań
Buty na wy­so­kim ob­ca­sie i z wy­so­ki­mi cho­lew­ka­mi rów­nież ob­cią­ża­ją nogi. Jeśli masz pro­ble­my z ży­la­ka­mi, zre­zy­gnuj z tego typu obu­wia. Od­pływ krwi z koń­czyn utrud­nia rów­nież ob­ci­sła odzież (szcze­gól­nie gdy uci­ska pas lub oko­li­ce pa­chwin).

5. Gdy bolą nogi, unoś stopy
Gdy za­czy­nasz od­czu­wać bóle nóg, ułóż stopy po­wy­żej po­zio­mu ud. Krew z ob­cią­żo­nych żył spły­nie w kie­run­ku serca.

6. Stosuj masaże nóg

Ma­so­wa­nie nóg w kie­run­ku od stóp w kie­run­ku ud ko­rzyst­nie wpły­nie na układ krą­że­nia i zmniej­szy obrzę­ki. Aby wzmoc­nić efekt, przed roz­po­czę­ciem ma­sa­żu warto po­sma­ro­wać nogi pre­pa­ra­tem wzmac­nia­ją­cym na­czy­nia krwio­no­śne (np. za­wie­ra­ją­cy w swym skła­dzie wy­ciąg z kasz­ta­now­ca lub ocza­ru wir­gi­nij­skie­go).
ODPOWIEDZ