OSP

Gawędy o wszystkim i o niczym.
Awatar użytkownika
Owocowy
Gibony
Gibony
Posty: 28
Rejestracja: 15 mar 2015, o 19:08

OSP

Post autor: Owocowy »

Moje pytanie tyczy się ochotniczych straży pożarnych. Czy są jakieś wymagania, które trzeba spełnić, by móc zostać strażakiem?
Awatar użytkownika
Ambitny
Gibony
Gibony
Posty: 23
Rejestracja: 12 mar 2015, o 21:31

Re: OSP

Post autor: Ambitny »

Człowiek zdrowy w wieku od 18 - 65 lat może zostać członkiem czynnym jednostki ochotniczej straży pożarnej. Aby strażak mógł brać udział w tych działaniach ratowniczo-gaśniczych musi jeszcze zostać przebadany przez lekarza medycyny pracy i odbyć szkolenie pożarnicze.
Procedura przyjęcia w szeregi OSP:

1. Kandydat musi zdecydować się, do której jednostki chce należeć.

2. Wypełnić deklarację wstąpienia do OSP (dostępna w dziale dokumenty).

3. Przyjęcie deklaracji (przez prezesa, naczelnika, bądź innego członka zarządu OSP) rozpoczyna okres kandydacki.

4. W okresie kandydackim osoba taka zapoznaje się ze specyfiką jednostki, wyposażeniem, obsługą podstawowego sprzętu pożarniczego i jego konserwacją, a także wykonuje prace użyteczne dla stowarzyszenia, jakim jest OSP, która ma charakter organizacji "non profit", więc nie należy tutaj liczyć na zapłatę za swoją pracę.

Muszą zatem wystarczyć:
- uścisk dłoni prezesa,
- pochwała wzrokowa,
- wdzięczność kolegów, itp.

Zostając strażakiem czynnym nabywa się wiele uprawnień. Nagród dla strażaka jest także bez liku:

- godność noszenia munduru,
- zazdrosne spojrzenia kolegów - kiedy paraduje się w mundurze,
- zalotne spojrzenia dziewcząt (a jeśli nosi się spódnicę, to całe grono wielbicieli),
- dźwięk syreny (sms z informacją o alarmie) wyrywający od kolacji, albo z wanny,
- nieprzespane noce,
- przemoczone ubrania,
- itd, itp, .........

Dla strażaków przewidziane są także liczne wyróżnienia, medale, spotkania okolicznościowe, bale strażackie, pielgrzymki i wycieczki - to wszystko jednak zależy od poziomu organizacyjnego danej OSP.

5. Kandydaturę na strażaka - członka czynnego OSP opiniuje dwóch członków zarządu, a wniosek do Zarządu OSP akceptuje się na jego posiedzeniu roboczym - oczywiście po uznaniu okresu kandydackiego (zazwyczaj ok. 1 roku). Z okresu kandydackiego zwyczajowo zwalnia się osoby aktywne w MDP (młodzieżowych drużynach pożarniczych) oraz osoby budzące powszechny szacunek i zaufanie wśród wszystkich, bądź zdecydowanej większości członków OSP.
Awatar użytkownika
Jacob
Gibony
Gibony
Posty: 26
Rejestracja: 15 mar 2015, o 15:53

Re: OSP

Post autor: Jacob »

Ja to chciałem być kiedyś zawodowym strażakiem, niestety nie mogę bo mam kategorię D :/
Hiena
Gibony
Gibony
Posty: 19
Rejestracja: 12 mar 2015, o 21:29

Re: OSP

Post autor: Hiena »

Czyli wynika z tego, że kobiety mogą być strażakami/strażaczkami?
Ahmed
Gibony
Gibony
Posty: 19
Rejestracja: 13 mar 2015, o 20:08

Re: OSP

Post autor: Ahmed »

Mogą jednak to ciężkie zadanie i wymaga przejścia odpowiednich testów.
Awatar użytkownika
Seicento
Gibony
Gibony
Posty: 22
Rejestracja: 15 mar 2015, o 20:43

Re: OSP

Post autor: Seicento »

Tak prawdę powiedziawszy to nawet dla samego siebie bym tam poszedł, sprawdziłbym się też na ile mnie stać.
brunhilda
Gibony
Gibony
Posty: 21
Rejestracja: 19 kwie 2015, o 22:29

Re: OSP

Post autor: brunhilda »

W sumie jest to fajny pomysł te OSP. Przynajmniej można zobaczyć, na czym ta robota naprawdę polega i można przy okazji komuś pomóc.
Josef
Gibony
Gibony
Posty: 23
Rejestracja: 20 kwie 2015, o 09:10

Re: OSP

Post autor: Josef »

A to nie powinno być na odwrót? Znaczy się, że idziesz po to by pomagać a przy okazji poznać trochę ten fach?
Awatar użytkownika
Teresia
Gibony
Gibony
Posty: 20
Rejestracja: 18 kwie 2015, o 21:52

Re: OSP

Post autor: Teresia »

Siostrzeniec jest w OSP i mówi, że dużo to wpłynęło na jego życie. Coraz bardziej zaczyna szanować życie i docenia każdy dzień.
brunhilda
Gibony
Gibony
Posty: 21
Rejestracja: 19 kwie 2015, o 22:29

Re: OSP

Post autor: brunhilda »

Też znam kilku strażaków amatorów i wydaje mi się, że przez to co widzą to inaczej patrzą na świat.
Begonia
Gibony
Gibony
Posty: 49
Rejestracja: 18 lut 2016, o 11:33

Re: OSP

Post autor: Begonia »

Nie trzeba spełniać żadnych warunków w końcu to "ochotnicza" straż pożarna.
ODPOWIEDZ