Hobby dla cierpliwych - rzeźba

Wasze hobby.
Awatar użytkownika
BrylancikowA
Gibony
Gibony
Posty: 9
Rejestracja: 19 lis 2015, o 12:26

Hobby dla cierpliwych - rzeźba

Post autor: BrylancikowA » 23 lis 2015, o 12:12

Masz wolny czas i chciałabyś nauczyć się czegoś praktycznego i oryginalnego? Nic prostszego! Naucz się rzeźbić. Rzeźbiarstwo to zajęcie bardzo kreatywne i zajmujące. Potem zawsze swoje dzieło możesz postawić na półce lub podarować komuś w prezencie.

Swoje talenty można rozwijać, używając wielu materiałów, między innymi gliny, gipsu czy drewna. Na pewno szybko opanujesz różne umiejętności, od modelowania, konstruowania szkieletu i sporządzania form do wypalania i technik wykończeniowych.

Rzeźbienie w drewnie opiera się na kilku bardzo prostych zasadach. Po pierwsze drewno musi być albo miękkie albo mokre, po drugie rzeźbić można wszystkim tym co jest ostre i ze szpicem. Samo wycinanie w drewnie wzorów a potem kształtów nie jest bardzo trudne, ale wymaga cierpliwości. Jest to taka sama rzecz jak wszystkie inne czyli im dłużej przy tym siedzimy tym lepiej nam to.

Kołek do rzeźbienia nie może mieć sęków ani byłych gałęzi. Jeśli nie mamy specjalnego kołka możemy użyć zwykłego noża (ale nie może to być nóż kuchenny ponieważ jest on za miękki, lepszy nóż myśliwski lub wojskowy) z ostrym, twardym szczytem mocno szpiczastym. Najlepiej struga się w lipie lub klonie. Są to miękkie drzewa łatwo dające się formować i lekko się kształtujące nawet pod nożem. Gdy nie mamy tych drzew pod ręka można zastosować nawet dąb ale musi on być moczony dość długo w wodzie a dokładnie minimum 2 dni aby drzewo zmiękło.

Na samym początku strugania ważne jest zbadanie, w którą stronę leci łyko drewna. Nie należy rzeźbić pod łyko lecz pociągać dłutem czy nożem wzdłuż niego tak, aby nie zadzierać innych warstw drewna poza tymi, jakie mamy zamiar kształtować. Gdy zaczynamy rzeźbić zawsze zaczynamy od góry a nie dołu figurki. Góra jest na samym początku dlatego, że najprościej ją wykonać a potem pracę odstawiać bezpiecznie. Także nasze myśli kształtu rzeźby oraz co więcej materiał da się obliczać budując od głowy. Gdybyśmy zaczęli od dołu mogło by się okazać, że nie ma już miejsca na głowę bo wszystko zajmują nogi i tułów.

Do rzeźbienia w drewnie jak i zresztą każdym innym materiale są specjalistyczne narzędzia, które bez problemy kupisz w Internecie. Możesz także zaopatrzyć się w książki na temat rzeźby i rzeźbiarstwa (np. Francois Louis Schauermann - RZEŹBIENIE W DREWNIE…) albo podpatrzeć w Internecie na filmiki, na których krok po kroku jest pokazane, jak zacząć tworzyć kształty w drewnie.

Rzeźbienie nie tylko w drewnie to zajęcie dla osób cierpliwych. Wystarczą chęci i odpowiednie. Możesz zaprosić kilku znajomych i na pewno spędzicie bardzo miło czas.

Jeśli chciałabyś wybrać się na specjalny warsztat lub kurs rzeźby, poszukaj u siebie w mieście szkółek rzeźbiarskich lub prześledź programy w domach kultury.

ofeminin.pl

goofy
Gibony
Gibony
Posty: 1
Rejestracja: 23 lis 2015, o 14:11

Re: Hobby dla cierpliwych - rzeźba

Post autor: goofy » 23 lis 2015, o 14:13

Super sprawa ale raczej dla wytrwałych i cierpliwych ludzi ;), mi cierpliwości brakuje także chyba nie nadaję się do rzeźbienia, chociaż jak to mawiają wszystkiego można się nauczyć ;)

Domisia
Gibony
Gibony
Posty: 15
Rejestracja: 19 lis 2015, o 12:27

Re: Hobby dla cierpliwych - rzeźba

Post autor: Domisia » 24 lis 2015, o 12:04

kiedyś się tym jarałam,ale to nie dla mnie

ODPOWIEDZ

Wróć do „Hobby”