Gatunki Konopi - Sativa, Indica, Ruderalis

Awatar użytkownika
Amnezja
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 45
Rejestracja: 22 paź 2012, o 11:03

Gatunki Konopi - Sativa, Indica, Ruderalis

Post autor: Amnezja » 20 lis 2013, o 11:41

Gatunki Konopi - Sativa, Indica, Ruderalis

Klasyfikacja botaniczna konopi była przez długi czas powodem kontrowersji. Karol Linneusz twierdził, że wyróżnić można jeden gatunek: Cannabis sativa i jego odmiany. Jean-Baptiste Lamarck jednak stwierdził, że możemy wyróżnić też drugi gatunek konopi indyjskiej, Cannabis indica. W XX w. rosyjski botanik Dymitrij Janiszewski wyróżnił kolejny gatunek, cannabis ruderalis. W dalszej części książki odwołuję się do ww. klasyfikacji.

Cannabis Sativa - konopie siewne, stosowane i uprawiane od starożytności, w Polsce znane są ponad tysiąc lat. Pochodzą z Azji Środkowej. Uprawiane są na świecie w celu uzyskania włókien konopnych, z których robi się liny, sznury, papier a nawet materiał na ubrania.

Cannabis Indica - wywodzące się z cieplejszych rejonów świata, są niższe i mają większą zawartość THC oraz CBD, odpowiadających za właściwości psychoaktywne.

Cannabis Ruderalis - konopie wywodzące się z rejonów Syberii (Rosja). Są to wyjątkowo wytrzymałe i odporne na niskie temperatury rośliny. Zakwitają w zależności od wieku rośliny, a nie od zmiany fotoperiodu, wykorzystuje się je do produkcji odmian automatycznie zakwitających.

W dzisiejszych czasach najczęściej uznaje się Cannabis sativa L. (Linneusz) za taksom monotypowy, a jako podgatunki: Cannabis sativa subsp. Sativa, Cannabis sativa subsp. indica, Cannabis sativa subsp. ruderalis, Cannabis sativa subsp. spontanea, Cannabis sativa subsp. kafiristanca. Tak traktuje klasyfikację konopi prawo m.in. w USA. Polska poszła na skróty, zapisując w prawie „rośliny z rodzaju konopie (Cannabis L.)”, wyłączając z tego jedynie „konopie włókniste”.

Konopie dzielą się na rośliny męskie i żeńskie. Męskie wytwarzają pyłek do zapylania roślin żeńskich, stąd powstają nasiona. Rośliny żeńskie natomiast produkują kwiatu oblepione żywicą obfitą u; THC i CBD. To ona odpowiada za działanie narkotyczne. To właśnie z roślin żeńskich wytwarza się substancje o charakterze narkotycznym - marihuanę i popularny haszysz.

Podczas zapylania tworzą się nasiona na całych kiściach kwiatów. Bardzo trudno kontrolować ten proces Kiedy następuje zapylanie, roślina wkłada większość swojej energii u; produkcję nasion, a nie THC. Kontrola zapylania będzie tu szczegółowo opisana.

Konopie wykorzystuje się również w medycynie w celu uśmierzania bólu u chorych na raka, gdzie najwyższa tolerowalna damka morfiny nie wystarcza. Kannabinoidy zawarte w konopiach uśmierzają bóle neuropatyczne również u pacjentów chorych na stwardnienie rozsianie. Stosuje się je również u osób chorych na AIDS, by wzmagać ich apetyt. U osób chorych na jaskrę natomiast obniża ciśnienie w gałce ocznej.

gatunki-konopi-sativa-indica-ruderalis-1.jpg
gatunki-konopi-sativa-indica-ruderalis-1.jpg (36.63 KiB) Przejrzano 1985 razy
gatunki-konopi-sativa-indica-ruderalis-2.jpg
gatunki-konopi-sativa-indica-ruderalis-2.jpg (32.11 KiB) Przejrzano 1985 razy
gatunki-konopi-sativa-indica-1.jpg
gatunki-konopi-sativa-indica-1.jpg (97.44 KiB) Przejrzano 1985 razy
gatunki-konopi-sativa-indica-2.jpg
gatunki-konopi-sativa-indica-2.jpg (85.35 KiB) Przejrzano 1985 razy
gatunki-konopi-sativa-indica-3.jpg
gatunki-konopi-sativa-indica-3.jpg (40.77 KiB) Przejrzano 1985 razy

ODPOWIEDZ