Definicje: Hodowla, Uprawa, Hodowca, Rolnik

Awatar użytkownika
Blondi
user
user
Posty: 38
Rejestracja: 22 paź 2012, o 10:57

Definicje: Hodowla, Uprawa, Hodowca, Rolnik

Post autor: Blondi » 18 lis 2013, o 13:10

Definicje: Hodowla, Uprawa, Hodowca, Rolnik

W publikacjach, serwisach i na forach internetowych można spotkać się z różnymi definicjami tzw. „hodowcy” i „hodowli”.

hodowla-uprawa-hodowca-rolnik.jpg

Hodowla - celowa działalność człowieka zmierzająca do uzyskania nowych odmian roślin (odmian rolniczych) o cechach użytkowych korzystniejszych od dotychczasowych; z tego względu jest nierozerwalnie związana ze zmianami cech dziedzicznych organizmom.

Jak widać, potocznie jako hodowlę traktuje się zwykłe uprawy. Kiedy rolnik mówi, że hoduje rośliny na polu, to tak naprawdę uprawia je na własne potrzeby, by zebrać plon. Jeżeli natomiast w trakcie uprawy dokładnie badał rośliny, ich materiał genetyczny i cechy, krzyżując je do momentu, aż uzyska odmianę rośliny łączącą m sobie najlepsze cechy obu odmian, wówczas nazywa się to hodowlą. Wtedy celem hodowli mogłoby być spotęgowanie cech roślin odpowiadających za wielkość i jakość plonu.

Uprawa - okresowe wykonywanie pewnych czynności zmierzające do przygotowania jak najlepszych warunków do wzrostu roślin. Praktycznie będzie obejmowała przygotowanie podłoża, wysiew, pielęgnację roślin, nawożenie i dobór sprzętu. Celem uprawy jest otrzymanie dużej ilości wysokiej jakości plonu. W przypadku konopi plonem (głównym produktem) może być: włókno konopne, paździerze, nasiona, olej konopny (z nasion). Dalej będą to kwiaty, z których można wyprodukować marihuanę, haszysz i olej haszyszowy.

Hodowca - osoba zajmująca się hodowlą roślin. Będzie to profesjonalista, zajmujący się, najczęściej w warunkach laboratoryjnych, m.in. uzyskiwaniem nowych odmian konopi.

Rolnik - osoba zajmująca się uprawą w celu otrzymania plonów. Rolnikiem może być osoba uprawiająca konopie włókniste w celach przemysłowych, naukowiec uprawiający je w celu uzyskania plonów do badań naukowych, farmaceuta, zielarz, osoba uprawiająca konopie w celach rozrywkowych, a także student uprawiający je dla babci na reumatyzm bądź osoba przewlekle chora.

W Polsce uprawą i hodowlą mogą zajmować się jedynie wyspecjalizowane jednostki, posiadające do tego odpowiednie uprawnienia, co reguluje ustawa. W innym wypadku jest to przestępstwo.

ODPOWIEDZ