Srebrny Niedźwiedź dla Polańskiego

Różne przydatne informacje oraz wiele artykułów o konopi.
Awatar użytkownika
shift
Gibony
Gibony
Posty: 12
Rejestracja: 17 lut 2010, o 20:25

Srebrny Niedźwiedź dla Polańskiego

Post autor: shift »

Roman Polański zdobył Srebrnego Niedźwiedzia dla najlepszego reżysera na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie. Złotego Niedźwiedzia Berlinale otrzymał turecki film "Miód". - Wszyscy oczekiwaliśmy tej nagrody - powiedział krytyk filmowy Andrzej Kołodyński.

Jury nagrodziło Polańskiego Srebrnym Niedźwiedziem za reżyserię thrillera "Autor
widmo". -
Roman byłby bardzo szczęśliwy - mówił odbierając nagrodę jeden z producentów filmu Alain Sarde. Dodał, że w rozmowie z nim reżyser mówił, że nawet gdyby mógł, nie przyjechałby na Berlinale. - Kiedy ostatnim razem jechałem na festiwal filmowy, to trafiłem do więzienia - miał żartować Polański.
- Wszyscy oczekiwaliśmy tej nagrody - tak skomentował Andrzej Kołodyński z miesięcznika "Kino" nagrodę Srebrnego Niedźwiedzia dla Romana Polańskiego.

Według Kołodyńskiego obraz Polańskiego jest bardzo dobry i zasłużył na tę nagrodę. - To thriller polityczny, który skłania do myślenia, utrzymany w bardzo dobrym rytmie - podkreśla krytyk. Kołodyński twierdzi, że film ma klimat klasycznego utworu noir, podobnie jak na przykład "Chinatown" tego reżysera. - Świetnie potrafi to pokazywać na współczesny sposób - twierdzi.
Krytyk filmowy dodał, że trudno w takiej chwili nie zwrócić uwagi na drugie dno tej sprawy. Andrzej Kołodyński przypomniał, że Polański montował film z domu, będąc niejako więźniem. -

To kolejna nagroda, której reżyser nie odebrał osobiście - dodał Kołodyński. - W tej sytuacji widać tragizm, a nawet tragikomizm - mówił Kołodyński. Krytyk podkreśla, że ten przypadek ilustruje dwoistość artystów. Inaczej prezentują się jako prywatne osoby, a inaczej jako autor obrazu.

Główną nagrode Berlinale - Złotego Niedźwiedzia - otrzymał turecki film "Miód" w reżyserii Semitha Kaplanoglu - opowieść o wiejskim życiu w górach Anatolii widzianym oczyma chłopca, którego ojciec ginie w wypadku.

Srebrnego Niedźwiedzia dla najlepszej aktorki zdobyła Shinobu Terajima za rolę w japońskim filmie "Gąsienica". Za najlepszych aktorów uznano rosyjski duet Griegorij Dobrygin - Siergiej Puskepalis z filmu "Jak spędziłem lato".

Grand Prix Jury pod przewodnictwem niemieckiego reżysera Wernera Herzoga przyznano rumuńskiemu filmowi "Kiedy chcę gwizdać, gwiżdżę" Floriana Serbana. Reżyser zdobył też Nagrodę Alfreda Bauera za wyznaczanie nowych horyzontów kina. W ubiegłym roku to wyróżnienie trafiło do Andrzeja Wajdy za film "Tatarak".
Awatar użytkownika
fire
Gibony
Gibony
Posty: 12
Rejestracja: 21 lut 2010, o 22:24

Re: Srebrny Niedźwiedź dla Polańskiego

Post autor: fire »

Moim zdaniem nagroda zasłużona, całkiem porządne filmy kręci :)
ODPOWIEDZ