Głupoty stwierdzone..

Awatar użytkownika
Te-Ha-Ce
Gibony
Gibony
Posty: 352
Rejestracja: 25 sty 2010, o 18:10

Głupoty stwierdzone..

Post autor: Te-Ha-Ce » 19 mar 2010, o 17:28

Utrata pamięci związana z paleniem marihuany jest spowodowana działaniem kannabinoidu na syntezę białek w komórkach mózgu - ostrzegają naukowcy z Hiszpanii na łamach pisma "Nature Neuroscience".

Chociaż od dawna wiadomo, że marihuana upośledza pamięć, to dokładny mechanizm tego zaburzenia nie został dotychczas opisany. Andres Ozaita wraz z kolegami z Uniwersytetu Pompeu Fabra w Barcelonie badał wpływ tetrahydrokannabinolu (THC - głównego składnika psychoaktywnego marihuany) na receptory kannabinoidów w mózgu. Wcześniejsze badania wykazały, że receptory te mogą wpływać na siłę połączeń pomiędzy neuronami.

Naukowcy stwierdzili, że THC zwiększa aktywność ścieżki sygnałowej prowadzącej do syntezy białka w mózgu myszy. Jak zaobserwowali autorzy pracy, przejściowe zwiększenie produkcji białka ma miejsce w tzw. neuronach hamujących i wywołuje u myszy upośledzenie pamięci długotrwałej.

Naukowcy odkryli również, że zahamowanie tej ścieżki sygnałowej przez lek immunosupresyjny o nazwie rapamycyna (stosowany zwykle by przeciwdziałać odrzuceniu przeszczepionych narządów) zapobiega spowodowanej przez THC utracie pamięci.

Awatar użytkownika
Robertosss
Gibony
Gibony
Posty: 89
Rejestracja: 26 sty 2010, o 09:13

Re: Głupoty stwierdzone..

Post autor: Robertosss » 21 mar 2010, o 21:53

Niepokojące wieści . . .

Awatar użytkownika
haker
Gibony
Gibony
Posty: 26
Rejestracja: 1 kwie 2010, o 22:51

Re: Głupoty stwierdzone..

Post autor: haker » 2 kwie 2010, o 17:11

To tylko mysz.. Ma milion razy mniejszy móżdżek niż my i na nią THC może działać inaczej [nie_wie] [nie_wie]

ODPOWIEDZ