Filozofia życia i szeroko pojęta koncepcja życia.

Tematy i artykuły o marihuanie, kultura rasta oraz hip-hopowa.
Awatar użytkownika
RastaManka
Gibony
Gibony
Posty: 13
Rejestracja: 28 cze 2012, o 20:09

Filozofia życia i szeroko pojęta koncepcja życia.

Post autor: RastaManka »

Filozofia życia i szeroko pojęta koncepcja życia.

Rozumowanie logiczne.

Istnieją różne definicje życia:

Z punktu widzenia religii: gdzie życie to rodzaj ducha, który wg. niektórych religii, nie umrze wraz z ludzkim ciałem.
Z punktu widzenia filozofii: gdzie życie to siła wewnętrzna istot, które ją posiadają.
Nauka o życiu ogranicz tę koncepcję tylko do świata zwierząt i roślin, podczas gdy filozofia życia nie wprowadza takich restrykcji. Innymi słowami, nauka ogranicza tę koncepcję, chyba, że zostanie udowodniona żywotność innych osobników. Z drugiej strony, filozofia nie będzie jej ograniczać chyba, że istnieje dowód, aby to robić.

Filozofia życia i ewolucja są związane z psychologią zwierzęcą (instynkt jako pseudo-koncept), konduktywizmem i etologią.
Filozofia ludzi i ich różnic kulturowych jest związana z etnocentryzmem, relatywizmem kulturowym, i uniwersalizmem.

Moja teoria życia jest bliższa prądowi filozoficznemu zwanemu witalizmem i co więcej uważam, że nauka powinna pozostać neutralna, jeśli chodzi o naszą nieznajomość natury i kwestii powstania życia. Dlatego, nauka powinna określić swoje granice i stwierdzić, że to wcale nie jest takie pewne czy pojęcie „życie” odnosi się tylko do zwierząt i roślin, czy też do innego rodzaju energii lub materii.

Definicja metafizyczna.

Z punktu widzenia osobistego lub wewnętrznego, zdajemy sobie sprawę, że życie bez inteligencji/rozumu nie istnieje, i że rozum bez pamięci nie ma sensu. Co więcej, życie bez czasu lub miłości jest trudne do wyobrażenia dla naszej kultury. W podobny sposób, życie bez wolności nie wydaje się możliwe. Wszystkie te terminy są wystarczającymi i koniecznymi warunkami do życia. Pierwszy sugeruje potrzebę drugiego, i na odwrót.

Możemy powiedzieć, że wolność jest ważną cechą życia. Właśnie ona i miłość są bardziej istotne niż inteligencja, pamięć czy czas, i miłość byłaby zbyt poetyczna.

Dusza i duch, życie i śmierć – to słowa wywołujące osobiste i wewnętrzna rozmyślania.
Z punktu widzenia poezji, można zacytować słowa poety metafizycznego: „Miłość jest pierwszym pojęciem zawartym w informacji genetycznej.

Cel napędzający życie.

Nauka ma niezwykłą tendencję do przypisywania przypadkowych powodów nieznanym faktom czy efektom bez podawania żadnego dowodu. Mogłoby być możliwym, że energia lub światło mają bardzo mały stopień swobody, tak niewielki, że nie można zmierzyć ich zachowania swobodnego. Moglibyśmy użyć podobnego komentarza w kwestii zabijania lub jedzenia roślin. Zbadaliśmy, że nie cierpią, jednakże nie jest pozbawiona sensu sugestia, że wcale nie chciałyby umierać.

Koncepcja życia sama w sobie nie jest istotna dla teorii GTCEL w jej aspekcie naukowym, jednakże szeroko pojmowana koncepcja życia pomaga zrozumieć tę teorię.
Koncepcja życia jest związana z koncepcją ewolucji, chociaż Darwin nie zdefiniował pojęcia „życie”. W zasadzie, pracował on nad ewolucją gatunków, a nie nad ewolucją życia.

Umniejszania roli ewolucji życia do czystego przypadku to prawie uśmiercenie jej koncepcji swobody i możliwego celu napędzającego życie.

Witalizm. Definicja systemów impulsów witalnych.

Strukturalna filozofie życia wiążą się z konstruktywizmem (J. Piaget – psychologia genetyczna) i innatyzm (N. Chomsky – językoznawczy).

Systemy impulsów vital to systemy, które zachowują się jak istoty żywe w ich ogólnej charakterystyce, które będą się rozwijać według tych samych zasad, co życie samo w sobie.

Jako przykłady systemów impulsów witalnych możemy wymienić jakikolwiek rodzaj związku istot żywych np. naród. Innym rodzajem tych systemów mogą być różne języki mówione, itd.
ODPOWIEDZ