Pono - "Wizjoner"

Awatar użytkownika
Mery
Gibony
Gibony

Pono - "Wizjoner"

Post autor: Mery » 3 lip 2012, o 12:21

Pono - "Wizjoner"
1329831928.jpg
1329831928.jpg (4.02 KiB) Przejrzano 1660 razy
Trzeci solowy projekt Pono to kompozycja, która nieco odbiega od przyjętych, hip-hopowych norm. Jasny przekaz i niezawiłe metafory pozwalają na dogłębne zrozumienie każdego z numerów. Jednak głównym atutem albumu "Wizjoner" jest filozofia płynąca z fundacji Heyprzygodo, na której artysta oparł swoje przemyślenia i wizje. Podobno ten krążek zaskakuje, podobno się nie nudzi i podobno warto go sprawdzić... "Pono w swoim stylu, niosę słowo", zatem sprawdźmy.

"Wizjoner" to kompilacja szesnastu utworów, które w całości tworzą wyjątkowy, niepowtarzalny album. Dzięki brzmieniu, za które w głównej mierze odpowiada 7thswordsman oraz Piotr Skotnicki, materiał nabiera tajemniczego klimatu, który wręcz rozpływa się w głośnikach. Już samo Intro wprowadza nas w ten inny, nietypowy świat. Do tego wszystkiego dodajmy jeszcze lekki, jazz'owy motyw, w efekcie czego otrzymujemy pozytywny krążek, choć z pozoru bardzo spokojny: "Prosta sprawa, nie chodzi tutaj o chciwość. O dziwo, przede wszystkim chodzi o elementarną prawdziwość".

Gościnnie na krążku nie znajdziemy artystów, wokół których obecnie zrodził się ogromny szum. Powiedziałabym nawet, że ksywki, które dograły się na "Wizjonera" są niestety zapomniane. Mowa tutaj między innymi o Fu, który swoją z pozoru zwyczajną zwrotkę zarejestrował na utwór "Bańka". I trzeba przyznać, że wypadł na nim równie dobrze jak sam gospodarz. Dobry duet na wręcz zaczarowanym bicie: "To energii tarcza, czuje się w niej bezpieczny. Skumulowana tafla, która sprawia, że jestem pewny siebie samego i tego co mnie otacza". O kreatywne zwrotki zadbała nawet ekipa Zarys Zdarzeń w utworze "Schemat", przedstawiając melanż metaforycznych zombie. Numer przepełniony imprezowym, chilloutowy klimatem momentalnie może aż rozbawić, a w szczególności na refrenie. Jednak największym gościnnym asem jest zawodowy pięściarz, Albert Sosnowski, którego posłuchać możemy w numerze "Żelazna Wola": "Nie ma znaczenia, czy to ring czy to scena. Czy to scena, czy to w ringu, wszędzie potrzeba treningu".

Pono postawił na motywację i aktywny tryb życia. Swoimi utworami zafundował mocnego kopniaka, który dodaje wiary, siły i chęci do realizowania celów: "Dla mnie ważne jest, by prowokować do myślenia". Artysta w swoich tekstach ukazuje wolność jaką ma każdy człowiek - "Jestem Wolny" oraz rozbudza determinację do podejmowania i urzeczywistniania marzeń - "Wizjoner": "Masz swoją wizję, masz swoją wyobraźnię więc czemu nie zaczniesz brać tego bardziej na poważnie. Jak wyraźnie widzisz namacalne korzyści, to czemu by nie materialnie spełnić tych wszystkich myśli?". Pono porusza także kwestie, które dotykają ludzi słabych, tym samym dodając im power'u do działania - "Stan Umysłu" oraz ukazuje pozytywne strony rzeczywistości - "Istota": "Spójrz jak się życie tu rozwija. Lepiej się rozwijać niż się nawzajem zabijać". Każdy numer to mocna dawka adrenaliny, która otwiera oczy na pewne sprawy, a także budzi umysł do myślenia i analizowania swoich problemów. Powiedziałabym nawet, że cała płytka to rodzaj pewnej terapii, dzięki której życie staje się łatwiejsze - "Bezwarunkowo". Patrząc jednak z nieco innej strony... Album to przede wszystkim charakterystyka Pono, który ma odmienne "Podejście" do życia: "Ja mam swoje wyobrażenia na temat świata. Ja mam swoje podejście, chcecie miejcie mnie za wariata".

Podsumowując, albumem mógłby posługiwać się nie jeden psycholog w czasie leczenia. Byłaby to dwa razy bardziej skuteczniejsza metoda, niż faszerowanie ludzi lekami. A tak na poważnie... "Wizjoner" to nietypowy i 'inny' materiał, ale warto się z nim zapoznać. U niektórych może wywołać on pewne emocje, u innych przywrócić bolesne wspomnienia, u innych zaś stworzyć ogromną motywację, dzięki której życie nabierze kolorów. Plus za pomysł i temat, plus za dobrze dobrane bity, plus za różnorodność, bo nie znajdziemy tutaj samych smętów oraz plus za szczerość i prawdziwość.

Autor: Patrycja 'Trusia' Janas / RapDuma.pl

hip-hop.pl

Awatar użytkownika
Odplamiacz
Gibony
Gibony

Re: Pono - "Wizjoner"

Post autor: Odplamiacz » 5 lip 2012, o 22:15

Zajebi ta płyta:) POLECAM
Bo to chodzi o to by walczyc o to co ci sie nalezy...RastaStalker

ODPOWIEDZ